zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Biopaliva klima neochrání, tvrdí ekologové

07.03.2008
Zemědělství
Energie
Biopaliva klima neochrání, tvrdí ekologové

Praha/ České ekologické organizace se poprvé nahlas postavily proti podpoře biopaliv Evropskou unií v současné podobě.

Připojily se tak k evropským ekologickým sdružením, které biopaliva kritizují již delší dobu. „Nedávné studie OECD i vlastní výzkumné instituce EU Joint Research Centre ukazují, že úspora emisí skleníkových plynů vyplývající z cíle desetiprocentního podílu biopaliv do roku 2020 je velice sporná a sledování tohoto cíle bude navíc spojeno s mnohými ekologickými a sociálními riziky,“ uvedl Ondřej Rut ze Zeleného kruhu, který sdružuje přední české ekologické organizace.

Podle ochránců přírody jsou kritéria EU pro biopaliva velmi mírná. Evropský požadavek, aby organická paliva produkovala jen o 35 procent méně skleníkových plynů než benzin či nafta, je podle nich velmi mírný. „Tento limit je příliš nízký a umožní, aby bylo téměř každé zemědělsky vyrobené palivo považováno za biopalivo,“ zmínil Rut. Evropský úřad pro životní prostředí (EEB) navíc upozornil, že doprava, zodpovědná za 20 procent skleníkových plynů, ušetří při pětatřicetiprocentní redukci skleníkových plynů jen jedno procento celkových emisí. „Ve srovnání s riziky, která jsou s biopalivy spojena je to zcela zanedbatelný příspěvek, kterého navíc jistě využijí automobilky ke zlepšení své marketingové image. To může znamenat významné zpomalení při přechodu k šetrnějším způsobům dopravy, “ řekl Ondřej Rut

Vědecké studie z poslední doby navíc uvádějí, že biopaliva nejenže nemají nižší produkci skleníkových plynů než nafta a benzin, ale naopak produkují jich výrazně více. Jejich podpora tak nepřispívá k ochraně životního prostředí, ale pouze k vyšším výdělkům zemědělců a zpracovatelů biopaliv.

Také čeští zemědělci chtějí kvůli biopalivům výrazně zvýšit produkci a tím i používání umělých hnojiv škodlivých k životnímu prostředí. „Nyní dosahujeme zisku 4 až 5 tun obilí po hektaru, ale potřebujeme jej zvýšit na 5 až 7 tun,“ uvedl viceprezident agrární komory Oldřich Reinberger. Podobné razantní zvýšení produkce chtějí zemědělci také u řepky. Ta má momentálně výnosy 35 až 40 tun na hektar, zemědělci by chtěli kvůli zájmům o biopaliva sklízet až 60 tun po hektaru. Podle ekologů to bude znamenat výrazně vyšší hnojení a tím velkou zátěž pro životní prostředí.

DALIBOR DOSTÁL, OLDŘICH JANEBA

www.denik.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí