zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Těžba uhlí v Sársku způsobila otřesy

09.03.2008
Energie
Havárie
Geologie
EIA
Těžba uhlí v Sársku způsobila otřesy
Dosud nejsilnější zemětřesení vyvolané těžbou uhlí v západoněmecké spolkové zemi Sársko minulý týden způsobilo škody na budovách a znepokojilo řadu obyvatel. Zemětřesení o síle čtyř stupňů Richterovy stupnice vyvolalo novou vlnu protestů proti těžbě.

Zemětřesení pocítili obyvatelé regionu při hranicích s Francií.  Podle policie okresu Saarlouis šlo o nejsilnější zemětřesení vyvolané těžbou, jaké kdy bylo v hornické oblasti zaznamenáno.

V nejhůře postižené obci Saarwellingen se zřítilo několik komínů a byly tam i výpadky elektrického proudu. Zavřen musel být i místní kostel, jehož věž se částečně propadla.

Zemětřesení si vyžádalo čtyři lékařské zákroky. Podle místní policie v Saarwellingenu proti rozsáhlé těžbě spontánně demonstrovala zhruba tisícovka lidí. Sárský premiér  protestujícím oznámil, že těžba byla předběžně zastavena.

Těžební společnost RAG Deutsche Steinkohle AG se totiž rozhodla k přerušení těžby ve sporné těžební oblasti Primsmulde Süd, kde pracuje 3 500 havířů a odkud pochází většina uhlí vytěženého v Sársku.

Kvůli opakovaným zemětřesením vyvolaných dolováním uhlí se v regionu zformovalo několik občanských iniciativ.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí