zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MŽP již podruhé vyvěsí tibetskou vlajku

11.03.2008
Obecné
MŽP již podruhé vyvěsí tibetskou vlajku

Ministerstvo životního prostředí se již podruhé připojuje k téměř čtyřem stovkám českých obcí a Jihočeskému, Jihomoravskému a Plzeňskému kraji a v pondělí 10. března před svojí budovou vyvěsí tibetskou vlajku. Připojí se tak k celosvětové akci na podporu občanských práv obyvatel Tibetu, který je již téměř šedesát let jednou z oblastí Čínské lidové republiky. Tibetská vlajka od dnešního rána vlaje i na budově Státního fondu životního prostředí, který se k akci letos poprvé také připojil.

Datum 10. března je připomínkou povstání Tibeťanů proti čínské okupaci této vysokohorské země, ke kterému došlo před 49 lety, tedy devět let poté, co čínská armáda na území Tibetu vstoupila. Podle historických údajů při povstání zahynulo 80 000 Tibeťanů.

Porušování lidských a občanských práv v Tibetu světová veřejnost sleduje velmi pozorně i díky aktivitě vedoucího opozičního představitele Tibetu – 14. dalajlámy Tändzina Gjamccha. Ani za poslední rok nedošlo k žádnému výraznému zlepšení situace obyvatel Tibetu a dodržování jejich základních občanských práv. Cenzura a systematické potlačování svobody slova, politického a náboženského vyznání, potlačování kulturní a národní identity, omezování pohybu na území Tibetu, političtí vězni, mučení, nepřiměřené zacházení a odpírání zdravotní péče, masivní přesun čínských obyvatel do Tibetské autonomní oblasti, programy kontroly porodnosti Tibeťanů, rozsáhlé politicko-převýchovné kampaně, vývoz nerostných surovin z Tibetu do Číny a podobně, to je výčet výhrad vůči čínské správě Tibetu, které i nadále zaznívají od světového společenství i organizací na ochranu lidských práv a svobod, jako je například Amnesty International.

 „Podpora dodržování lidských práv v Tibetu a dalších zemích je naší morální povinností,“ říká ministr životního prostředí Martin Bursík. Připomíná, že shodou okolností se právě v těchto dnech koná v Praze, Brně, Hradci Králové a dalších městech filmový festival Jeden svět, zaměřený letos primárně právě na režimy, které práva svých občanů potlačují.

Tibetskou vlajku vyvěsí dnes v 15:30 z oken kanceláří svého klubu na Malostranském náměstí v Praze i poslanci Strany zelených. Zelení také na zítřejším zasedání Poslanecké sněmovny navrhnou rezoluci na podporu dodržování lidských a občanských práv v Tibetu, kterou svým hlasem podpoří i Martin Bursík.

K dnešnímu dni se k akci Vlajka pro Tibet připojilo kromě MŽP a SFŽP oficiálně již 345 obcí a tři kraje ČR.

Další informace:

www.tibinfo.cz

www.lungta.cz

www.potala.cz

www.amnesty.cz

www.savetibet.org

www.jedensvet.cz

 

 

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí