zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Poslanecká sněmovna rozhoduje o volné krajině – bude možné stavět bez územního plánu?

11.03.2008
EIA
Poslanecká sněmovna rozhoduje o volné krajině – bude možné stavět bez územního plánu?

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR právě rozhoduje o způsobu plánování výstavby na několik příštích let. Současný stavební zákon přísně chrání nezastavěnou krajinu, ale tato situace některým obcím a stavebníkům nevyhovuje. Proto se již několik měsíců intenzivně rozhoduje o novelizaci stavebního zákona a již tuto středu bude rozhodnuto o jedné ze tří variant.

Vládou navržená novela měla řešit pouze několik nejpalčivějších problémů současné úpravy, které podstatně komplikují stavbu běžným občanům (např. zjednodušení stavby oplocení pozemku). Při této novelizaci, ale byla cestou poslaneckých pozměňovacích návrhů otevřena i další oblast úpravy, která podstatně rozšiřuje možnosti umisťování staveb do volné krajiny.

Stavební zákon je založen na principu přísné ochrany nezastavěného území. Jedním z projevů tohoto principu je i skutečnost, že není možné umisťovat jakékoli stavby mimo zastavěné území obce, která nemá schválený územní plán. Zákaz se přitom týká téměř poloviny všech obcí, převážné těch malých. Takovou situaci je možné řešit právě prolomením ochrany nezastavěného území, musí se ovšem jednat pouze o výjimky za pečlivě určených podmínek. A právě určení těchto podmínek je jádrem celého sporu.

Nejspornější je pozměňovací návrh poslance Václava Mencla (ODS), který neprošel projednáním připomínkovými místy, ani výbory PSP ČR. Přitom se výrazně dotýká klíčové oblasti - územního plánování a umisťování staveb. Mencl navrhuje, aby ve volné krajině bylo možné povolit jakoukoli stavbu. Podle nového stavebního zákona v nezastavěném území stavební úřady mohou povolit zejména nutné zemědělské nebo dopravní stavby. „Mnoho let práce nad novým stavebním zákonem by přišlo díky Menclově zásahu vniveč. Stavební úřady bez přesných mantinelů ochranu krajiny nezajistí. Každý přece po celé zemi může vidět, jaké stavby v krajině dokázaly úřady povolit podle staré úpravy, k níž bychom se v podstatě touto novelou vrátili“, říká k tomu Luděk Šikola zastupující Ekologický právní servis.

Kontakty:

Mgr. Luděk Šikola, mail: ludek.sikola@eps.cz, tel: 731 177 074

Mgr. Petra Humlíčková, mail: petra.humlíčková@zelenykruh.cz, tel: 732 685 835

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí