zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vodní kolos projel Kolínskem a vydal se na dlouhou pouť do holandského přístavu

12.03.2008
Voda
Vodní kolos projel Kolínskem a vydal se na dlouhou pouť do holandského přístavu

Kolínsko - Největší překážky na cestě připravil pro obří tanker paradoxně člověk.

Týnec nad Labem, Veletov, Kolín. Všechna tato zdymadla musel včera po poledni překonat skoro stometrový kolos.

Na dlouhou pouť vyrazil v našich zeměpisných šířkách málo vídaný obří tanker. Z Chvaletic zamířil až do holandského přístavu Lemmer. Celá cesta by měla trvat přibližně 14 dní.

„Tanker je vyrobený na zakázku, je projektovaný na přepravu tekutých nákladů,“ řekl zástupce chvaletické Loděnice Jan Halouska.
Kabina tankeru má 6,10 metrů. Tanker je dlouhý 86 metrů a široký 9,60 metrů. „Rozměry jsou dané i velikostí plavebních komor,“ prozradila mluvčí Ředitelství vodních cest (ŘVC) Pavlína Straková.

Nejnižším mostem na trase Chvaletice – Lemmer je právě kolínský, který má podjezdnou výšku pouhých 4,5 metru. Zkušení „mořští vlci“ však včera krátce po poledni svou úlohu zvládli zcela bez problémů a po přibližně dvouhodinovém manévru u zdymadel pod Masarykovým mostem plul tanker dál směrem na Poděbrady a Nymburk. Tam čekají posádku další překážky.

Poděbradský most stále přestavbou prochází. V Nymburce už přestavba železničního mostu skončila. „V Poděbradech propluje tanker bez problémů, podjezdná výška je tu nastavena na 7 metrů. V Nymburce ale bude potřeba tanker napustit vodou, aby proplul. Podjezdná výška železničního mostu je 5,25 metrů,“ vysvětlila Pavlína Straková.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí