zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vichřice Emma větrníky neohrozila

12.03.2008
Energie
Vichřice Emma větrníky neohrozila

Vichřice Emma, která se přehnala nad Českou republikou, způsobila v energetické soustavě a na majetku občanů velké škody. Větrníky se ve vichru točily a dál vyráběly elektrickou energii.

Větrné elektrárny patří mezi stavby, které vydrží nápor silného větru jako málokterá stavba ve volné krajině. Odolají silnějším větrům než vichřice Emma nebo loňský orkán Kyrill, přežijí i působení větru v oku hurikánu. Tam, kde pod silou větru padají stromy, střechy domů jsou strhávány nebo se hroutí stožáry vysokého napětí, větrné elektrárny bez problémů vydrží. Dokonce dál vyrábějí elektrickou energii.

Díky tomu, že se v posledních letech u nás staví jen nové větrné elektrárny, je využití větru elektrárnami vysoké. Začínají pracovat již při rychlostech větru kolem 10km za hodinu, plného výkonu dosáhnou při rychlostech 40km za hodinu Automatika řízení je zastaví jen při silných vichřicích, kdy rychlost větru přesahuje 90 km za hodinu, některé typy pracují i při rychlostech nad 120 km za hodinu.

Ze statistiky vyplývá, že v České republice větrníky nevyrábějí průměrně pouhých 20 až 30 dnů v roce (včetně období námraz). Poslední dny mezi ně rozhodně nepatřily, do domácností proudila větrná elektřina v mnohem větším množství, než jindy.

František Šustr

předseda České společnosti pro větrnou energii

Česká společnost pro větrnou energii (ČSVE) je profesní organizace fyzických a právnických osob, které pracují v oboru využívání větrné energie nebo mají k tomuto oboru zájmový vztah. Cílem společnosti je podpora využívání energie větru, zejména na území ČR, na základě nejnovějších vědeckých, technických a ekonomických poznatků v souladu se zájmy občanské společnosti. ČSVE byla založena v roce 1994 v Jihlavě a byla registrována u MV ČR 10. 5. 1994.Od září 1999 je členem Asociace pro obnovitelné zdroje energie a od března 2001 je členem Evropské asociace pro větrnou energii (EWEA).
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí