zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vídeň staví ekologické kanceláře

13.03.2008
Obecné
Energie
Vídeň staví  ekologické  kanceláře
Jen pětinu toho, co by za energie platili jinde, utratí nájemci kanceláří v budově Energy Base, která vyrůstá ve Vídni.

"Náklady na energie budou činit zhruba osmnáct tisíc eur, zatímco u běžné budovy této velikosti dosahují až devadesáti tisíc eur měsíčně," uvedl Sepp Rieder, vídeňský městský rada pro finance a hospodaření.

Investorem stavby za 14 milionů eur, což je více než 353 milionů korun, je fond výstavby vídeňského magistrátu Wiener Wirtschaftsförderungsfond WWFF. Na financování projektu se podílí i Evropská unie a rakouské Spolkové ministerstvo pro dopravu, inovace a technologie.

Autoři projektu, architekti vídeňského ateliéru POS Architekten, navrhli Energy Base jako takzvaný pasivní dům. Spotřebu energie sníží  ekologické  materiály, optimální zateplení, solární chlazení a inovativní systémy v oblasti klimatizace a osvětlení. Výroba solární a geotermální energie přímo v budově bude pokrývat 30 procent spotřeby energie. Jen pětina energie, v první řadě elektřina, se bude muset kupovat.

Na jižní fasádě budovy bude umístěno fotovoltaické zařízení o rozměru 400 čtverečních metrů pro solární vytápění i chlazení. Lomená jižní fasáda budovy v zimě lépe zachytí slunce a v létě se sama zastíní. Navíc speciální žaluzie řídí sluneční osvícení budovy tak, že kanceláře přes den skoro nepotřebují elektrické osvětlení.

K čištění vzduchu v budově mají přispět čtyřpatrové prostory se zelenými rostlinami.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí