zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Konflikt o poplatky za skládky je zbytečný

17.03.2008
Odpady
Konflikt o poplatky za skládky je zbytečný

Konflikt mezi ministerstvem životního prostředí a obcemi o poplatky za skládkování lze snadno vyřešit ke spokojenosti všech, řeklo dnes Hnutí DUHA.

Ekologická organizace prosazuje, aby obce, kde stojí skládky, dostávaly pevnou část poplatků: 500 korun za každou uloženou tunu odpadu. Právě takovou částku jim od příštího roku garantuje dosavadní zákon. Pouze zbytek peněz by podle Hnutí DUHA měly dostávat kraje – s tím, že jej rozdělí městům či obcím na recyklační programy a snadnější třídění odpadu pro domácnosti.

Některé obce, kde stojí skládky, se postavily proti reformě poplatků za skládkování navržené Bursíkovým úřadem. Platby podle něj mají stoupnout, ale zároveň se rozdělí mezi kraje a obce v poměru 80 ku 20 procentům. Při plánovaných částkách to znamená, že by obce dostávaly méně, než činí částka garantovaná dosavadním zákonem. Řada dotčených starostů se proti tomu postavila.

Hnutí DUHA považuje pevnou částku - coby kompenzaci – pro obce za lepší než rozdělování podle poměru. Sazba přitom musí být taková, aby obecním úřadům zajistila to, co dosavadní zákon garantoval.

Zvýšení poplatků za skládkování a jejich rozšíření na spalování patří mezi hlavní body v novele zákona. Umožní, aby recyklace byla levnější než ukládání na skládky nebo pálení. Motivuje tak města či obce, aby lidem usnadňovaly třídění. Vybrané peníze kraje investují zpět do recyklačních projektů a do snižování množství odpadu, takže domácnosti ušetří za popelnice.

Míra recyklace odpadků u nás činí pouhých 20 % – zatímco v sousedním Německu či Rakousku už překročili padesátiprocentní hranici. Příčinou je hlavně komplikované třídění. Popelnice stojí před každým domem, ale k barevným kontejnerům na tříděný odpad to průměrná domácnost má skoro 140 metrů daleko.

Hnutí  DUHA proto navrhlo a prosazuje změny v zákoně, které by pomohly, aby třídit odpad bylo postupně stejně snadné jako jej sypat do popelnice a recyklace se vyplatila.

Ivo Kropáček z Hnutí DUHA řekl:

„Spor mezi obcemi a ministerstvem je vlastně úplně zbytečný a jde jej snadno vyřešit ke spokojenosti všech. Stačí v navržené novele zákona udělat malou změnu. Obce by měly mít nárok na peníze, které jim garantoval dosavadní zákon. Stačí poplatky za skládkování nerozdělovat mezi kraje a obce v poměru osmdesát ku dvaceti, nýbrž prostě obcím zaručit pevnou částku 500 korun za tunu a krajům dávat peníze, které se vyberou navíc. Právě takové pravidlo jsme do zákona navrhli už před více než dvěma lety a budeme jej prosazovat i nadále. Věříme, že pro ministerstvo nebude velký problém se s obcemi na takovém řešení dohodnout. Reforma poplatků je velmi důležitá, aby se recyklace vyplatila a třídit odpad bylo snadnější.“

Kontakt:

Ivo Kropáček, Hnutí DUHA, telefon 604 207 302, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí