zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pomáhejme jírovcům už teď

17.03.2008
Příroda
Pomáhejme jírovcům už teď

Problém klíněnky jírovcové není aktuální jen na podzim, kdy můžeme vidět důsledky napadení škůdcem. Pokud věnujeme stromům trochu času teď, na jaře, na podzim budou lépe připraveny škůdci odolávat.

Ø     Zalévejte je.

V zimě stromy trpí nedostatkem vláhy. Na jaře, kdy vytvářejí nové listy a kvetou, potřebují vody opravdu hodně. Navíc jsou některé stromy (poblíž chodníků, silnic) vystaveny zasolení půdy. Rostliny ze zasolené půdy nedokáží přijímat vodu a usychají, i když je v okolí vláhy na první pohled hodně. To také pomůže vydatná zálivka vyřešit – sůl z půdy vyplaví. Pamatujte, že jedna vydatná zálivka je účinnější, než deset malých.

Ø     Přihnojujte je, kypřete půdu.

Stromy ve městě mají často problém s kvalitou půdy. Obsahuje málo živin a často je ušlapaná tak, že do ní těžko může pronikat vzduch (i kořeny potřebují dýchat) a voda. Řešením je jírovce vhodným způsobem přihnojovat a půdu kypřit. Pozor na rozšířený omyl, že stromům prospívají psí výkaly a moč, ty jim naopak škodí!

Ø     Zvětšete jejich životní prostor.

Stromy jsou často omezeny ve svém růstu dlažbou, která sahá až ke kmeni, různými stavbami apod. Zamyslete se nad tím, jestli by někde lépe než dlažba neposloužil trávník a jestli některé předměty omezující nebo ohrožující strom nejsou úplně zbytečné.

Ø     Poraďte se s odborníky o možnosti postřiku.

Pokud už jste vyzkoušeli všechny výše zmíněné způsoby, jak jírovcům pomoci, nezapomínáte na podzimní hrabání napadeného listí a pořád ještě máte pocit, že by bylo dobré pro stromy udělat více, můžete vyzkoušet některý z dostupných postřiků. Pozor, neodborný zásah může ohrozit životní prostředí a dokonce i obyvatele okolí, děti, psy apod. Proto raději kontaktujte odborníky (např. zahradnickou firmu) s žádostí o radu i pomoc.

Ø     Žádejte více informací.

Více informací o problému klíněnky jírovcové a možnostech jeho řešení naleznete na klinenka.unas.cz. Pracovníci 01/71. ZO ČSOP Koniklec Vám rádi poradí telefonicky, e-mailem a po domluvě i osobně na adrese Chelčického 12, Praha 3. Kontaktujte Lucii Vančurovou, koordinátorku projektu, na e-mailu vancurova.l@volny.cz nebo telefonu 777811428. Pokud si kontakt uschováte, můžete se na podzim ozvat kvůli likvidaci napadeného listí.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí