Pátek, 29. března 2024

Hlavinka: Od plánu odstoupíme, pokud zatíží ovzduší

Hlavinka: Od plánu odstoupíme, pokud zatíží ovzduší

Ústí nad Labem - ČEZ hodlá respektovat názor veřejnosti na stavbu paroplynové elektrárny, řekl Vladimír Hlavinka, ředitel divize výroby ČEZ a člen představenstva. Přesto by plány energetického kolosu závěr z případného referenda v Ústí nad Labem nezviklal.

V jaké fázi je výstavba paroplynové elektrárny v Úžíně?
„Máme stavební povolení pro lokalitu, kde je vydáno platné územní rozhodnutí. Nicméně, když stavíme, tak na dvacet, třicet roků dopředu. To znamená s nejlepšími technologiemi, s maximální účinností a efektivností. V současné době dokončujeme studii o reálnosti stavby pro dané území, pro daný region.“
A co bude dál?
„Na základě posouzení této studie přecházíme k záměru stavby. A ten vzhledem k tomu, že se týká hodně technické práce, bude někdy koncem roku. Otázka není o tom, že zítra vyjedou bagry. Otázka je, že ČEZ plánuje snížit emise CO2, NOx, tuhých rozpustných látek. A to nejen v Ústeckém kraji. Snížení některých látek je až o polovinu.“
Uvažuje společnost ČEZ o tom, že by v případě výstavby paroplynové elektrárny odstavila některou z hnědouhelných elektráren na severu Čech?
„ČEZ hodlá obnovovat zdroje, rekonstruovat, navyšovat účinnost zdrojů. Je to také o diverzifikaci zdrojů, tedy přesun k plynovkám. Budujeme také například nový zdroj s vyšší účinností v Ledvicích. Jde o celý program ekologizace. Po provedení těchto akcí chceme vypouštět zhruba polovinu CO2.“
Jak budete reagovat na případné referendum k elektrárně, které by bylo negativní?
„Já nebudu reagovat na referendum, které bude negativní. Já se budu snažit přesvědčit prostřednictvím zastupitelstev místních částí, zastupitelů, informační kampaně a zveřejněním informací tak, aby dopadlo kladně.“
A co když budou Ústečané na ČEZ tak naštvaní, že řeknou ne.
„Tak se budu držet právního řádu České republiky.“
Co vás může donutit k tomu, abyste od záměru odstoupili?
„Když nám to ekonomicky nevyjde. Když neprokážeme, že emisní a imisní studie nezatěžuje ovzduší. Když to nebude mít vliv na snižování emisí v Ústeckém kraji jako celku. Je to spousta věcí. My jsme teprve na začátku.“
Názor veřejnosti mezi to teda nepatří?
„Názor veřejnosti mezi to patří!“
A jak se to na vašem rozhodnutí projeví?
„Já to řeknu asi tak, ČEZ má jedno heslo; pomáháme tam, kde působíme. A v Ústeckém kraji se to snažíme naplňovat. Máme tady mnohem problematičtější elektrárny. Přesto se snažíme s obyvateli vycházet. Já bych to nechal na další působení tady a naše přesvědčování. Opravdu nechci předjímat.“
Pokud byste nezačali stavět v Úžíně. Máte v rukávu nějaké jiné lokality?
„Asi bych byl špatný hospodář, kdybych v tuto chvíli neměl rozpracovanou energetickou koncepci s několika variantami možného postupu.“
Můžete naznačit?
„Nemůžu. Nesmím ani naznačovat.“

Zdroj:Ústecký deník
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů