zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zima se vrátila a zůstane na Velikonoce

19.03.2008
Ovzduší
Příroda
Zima se vrátila a zůstane na Velikonoce

Tři dny před "oficiálním" začátkem jara pokrylo silnice náledí. Meterologové předpovídají na příští dny nízké teploty a sněžení.

Kalendář neplatí: jarní rovnodennost a s ní začátek jara je sice v pátek, ale do České republiky se vrátila zima. Již v úterý na mnoha místech republiky sněžilo a i v následujících dnech mají mrazivé počasí doprovázet sněhové přeháňky. Do prodlouženého víkendu by podle meterologů mělo v horských oblastech připadnout deset centimetrů sněhu. 

V úterý ráno pokrylo řadu silnic náledí a slabá vrstava sněhu. Agentura ČTK hlásila například z Pardubického kraje či z okolí Hradce Králové, že v horských oblastech napadlo několik centimetrů čerstvého sněhu. Sněžení zasáhlo zejména Trutnovsko, Rychnovsko a Jičínsko.

Dlouhodobá předpověď počasí - čtěte ZDE
Předpověď na nejbližší dny - čtěte ZDE

Od rána jsou hlášeny nehody, v nichž figurují řidiči, kteří předčasně přezuli zimní pneumatiky na letní. Na Plzeňsku jednu z nich zaplatila padesátiletá řidička životem.

Zákon řidičům neukládá, aby v případě sněhu obuli zimní pneumatiky. "Je na každém, zda si je pořídí. Bohužel tomu tak vetšinou není. Kdyby zimní pneumatiky byly v povinné výbavě, tak by to v mnoha případech nehod pomohlo," říká Petra Srnková z policejního prezidia. "V následujících dnech kvůli počasí dopravní policie zesílí běžný dohled," dodala Srnková.

Podívejte se, jaká byla ráno situace v některých krajích

Olomoucko ZDE, Vysočina ZDE, jižní Čechy ZDE, Karlovarsko ZDE, Pardubicko ZDE, Ústecko ZDE, Zlínsko ZDE

Olomoucko

Na silnice Olomouckého kraje se dnes vrátila zima. Sypače a pluhy vyjely po více než měsíci z garáží na klasickou zimní údržbu. Zatímco na Olomoucku šlo o preventivní posyp, v Jeseníkách na Červenohorském sedle sněží. Vedlejší silnice ve vyšších polohách, které jsou posypány inertními materiály, namrzají. Nejhorší situace je na Prostějovsku v okolí Konice a Protivanova.

"Od 4:00 máme venku všechny sypače, ještě se nezastavily," řekl ČTK prostějovský dispečer Petr Walter. Všechny silnice jsou ale průjezdné. Naopak Přerovsku se noční sněhové přeháňky vyhnuly. "Vůbec jsme nevyjeli. Poprašek, který spadl, se už rozpouští," prohlásil přerovský dispečer.

"Naposledy jsme vyjížděli 16. února," nalistoval v provozní knize olomoucký dispečer správy silnic. "Je to tak dávno, že z hlavy bych si nevzpomněl," dodal. Vozovky jsou nyní po chemickém ošetření a všechny sjízdné.

Vysočina

silnicari-zima-350-210.jpgSněhové přeháňky a návrat mrazivého počasí způsobily řidičům na Vysočině potíže. Podle dispečera zimní služby správy a údržby silnic sněžilo od 05:00 na téměř celém území kraje. I když sypače okamžitě vyjely, vlivem husté dopravy vznikala na komunikacích ledovka. Doprava stála na řadě míst, zejména v kopcích, řekl ČTK.

Doprava se tradičně zastavila v kopci nad Kostelcem na Jihlavsku, na Žďársku u obce Sazomín, ale také na silnici první třídy mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem kvůli přepravě nadměrného nákladu. Sněhové přeháňky zhoršily také viditelnost na dálnici D1.

Na celém území Vysočiny teplota v noci klesla pod bod mrazu. Ráno se pohybuje kolem minus dvou stupňů Celsia. Nejvíce mrzne na Žďársku - meteorologická stanice Svratouch hlásila minus čtyři stupně. Podle předpovědi přes den teplota vzduchu vystoupá ke třem stupňům nad nulou. Obdobné počasí má být i ve středu: přes noc bude mrznout, odpoledne musejí řidiči počítat se sněhovými přeháňkami.

 

Jižní Čechy

Jízdu po jihočeských silnicích může zkomplikovat náledí a nový sníh. Několik centimetrů sněhu napadlo přes noc na Prachaticku a Táborsku, časně ráno začaly namrzat silnice zejména na Českobudějovicku. Vyjely tam posypové vozy, takže už by cesty měly být sjízdné, řekl ČTK dispečer jihočeských silničářů.

Od rána se v kraji stalo pět nehod, nyní je problematická hlavně cesta mezi Velešínem a Netřebicemi na Českokrumlovsku. Střetly se tam dva kamiony a silnice je částečně neprůjezdná, policisté řídí dopravu kyvadlově. "Příčinou byla zřejmě technická závada, jednomu z kamionů prasklo kolo," upřesnil mluvčí jihočeské policie Jaroslav Beran.

 

Karlovarsko

Po několika týdnech musí řidiči v Karlovarském kraji opět dávat pozor na sníh. V noci na území kraje drobně sněžilo a sníh místy na silnicích zůstává. Silničáři sice vozovky chemicky ošetřili, ale přesto doporučují opatrnost, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Na ránem se teploty v Karlovarském kraji pohybovaly okolo minus tří stupňů Celsia. Na promrzlých silnicích tak může hrozit i vznik náledí. Slabá vrstva sněhu zůstává na horských silnicích. Během dne by se podle předpovědi mělo oteplit.

 

Pardubicko

snih-silnice-350-210.jpgTři dny před jarní rovnodenností se na silnice v Pardubickém kraji znovu vrátila zima. Ve výše položených oblastech leží na vozovkách slabá vrstva sněhu, nepříjemnosti může motoristům způsobit také náledí. ČTK o tom informoval provozní náměstek Správy a údržby silnic Pardubického kraje Václav Ouhrabka.

Se sněhem se řidiči mohou setkat zvláště z okolí Poličky na Svitavsku a na Orlickoústecku. Na silnici I/11 přes Suchý vrch je slabá sněhová vrstva do jednoho centimetru.

Častější a kvůli své menší nápadnosti nebezpečnější je náledí. "Místy bude při vyjasnění v ranních hodinách možnost namrzání mokrých vozovek," uvedl Ouhrabka. Silničáři hlásí náledí zvláště na Chrudimsku, Hlinecku, Lanškrounsku, okolí Moravské Třebové, Pardubic, Vysokého Mýta a v Železných horách.


Ústecko

Na silnicích Ústeckého kraje komplikuje dopravu sníh nebo náledí. Řidiči zde na většině silnic musí počítat s vrstvou rozbředlého sněhu. 

V kraji se kvůli počasí stalo už několik nehod. Na Mostecku dostal u Želenic ve směru na Bílinu kamion smyk na namrzlé vozovce a narazil do osobního auta a poté ještě do nákladní cisterny. Řidič byl lehce zraněn. Silnice už byla zprůjezdněna jedním pruhem, dopravu řídí policisté.


Zlínsko

Na většině silnic Zlínského kraje leží slabá vrstva rozbředlého sněhu. Nejhorší situace panuje ve vyšších polohách regionu, zejména na Vsetínsku. V lesních úsecích se může tvořit námraza, informuje dnes Ředitelství silnic a dálnic. Silničáři povrch komunikací ošetřují posypem.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí