zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pražané si mohou na úřadech vyzvednout samolepky, které omezují zbytečnou letákovou reklamu

20.03.2008
Odpady
Pražané si mohou na úřadech vyzvednout samolepky, které omezují zbytečnou letákovou reklamu

PRAHA – Každý den dostane česká domácnost do poštovní schránky dva až tři reklamní letáky. Jejich celoroční objem váží kolem 15 kg. „Jednoduchým opatřením, malou samolepkou na schránce s textem ‚Nevhazujete reklamní materiály, prosím‘ přitom můžeme toto množství snížit na jednu třetinu a ročně ušetřit přibližně 10 kg papíru (1). Pro porovnání, na jednoho obyvatele Prahy se ho za rok 2007 z odpadu vytřídilo asi 20 kg. Touto samolepkou tedy může každý, kdo nechce reklamu, zachránit nemalé množství papíru,“ řekl vedoucí projektu Arniky „Šetrné papírování“ Ing. Milan Havel. Samolepku lze zdarma získat na úřadech všech 57 městských částí Prahy, kam ji spolu s novým letáčkem o recyklaci papíru ekologické sdružení Arnika v rámci projektu zaslalo.

„S použitím samolepky mám dobrou zkušenost. Pokud ji máte na schránce a někdo Vám do ní přesto hodí reklamu, tak můžete upozornit distributora nebo zadavatele reklamy a oni většinou zjednají nápravu“, doplnil Havel, autor letáčku „Šetrné papírování“. „Jinak by totiž mohli porušit zákon o regulaci reklamy. Na reklamě je někdy uveden i kontakt například zelená bezplatná linka na prodejce nebo kontakt na distribuční společnost, kam se můžete obrátit (2). Řešit lze takto i případy, kdy není reklama vhazována do schránky, ale v balících položena na ně či na zem. Firmy totiž mají s distributory ve smlouvě podmínku, že reklama má být dodávána až do schránek“, vysvětlil Havel.

Za posledních deset let se spotřeba papíru v naší zemi téměř zdvojnásobila (3). V roce 2006 jsme spotřebovali již 143,3 kg papírů na 1 obyvatele, což je například o 50 kg více než na Slovensku. „Češi denně vyprodukují takové množství papírového odpadu, že by zaplnilo přes jeden kilometr dlouhý nákladní vlak“, shrnul Havel.

Tisk samolepek a letáčků byl podpořen Magistrátem hlavního města Prahy a Ministerstvem životního prostředí České republiky v rámci projektu „Předcházej a recykluj“. „Mimopražští obyvatelé si mohou o samolepku napsat přímo sdružení Arnika anebo si ji objednat prostřednictvím jeho internetových stránek,“ doplnil informace k projektu tiskový mluvčí Arniky Jan Losenický.

Přílohy:

(1) Samolepku na schránku a letáček „Šetrné papírování“ si můžete prohlédnou na: papir.arnika.org

 

(2) Kontakty kam lze adresovat stížnost ohledně obtěžující letákové reklamy naleznete také na stránkách Arniky - kampaň Šetrné papírování: papir.arnika.org

 

(3) Bližší informace o růstu spotřeby papíru v České republice naleznete na: papir.arnika.org

 

(4) Informace o recyklaci papíru u nás a v zahraničí naleznete na:

papir.arnika.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí