zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Konec nominací na Ropáka a Zelenou perlu je už v pondělí

28.03.2008
Obecné
Konec nominací na Ropáka a Zelenou perlu je už v pondělí

Děti Země Brno prodloužily lhůtu o týden do 31. března

 

Ještě několik dní je možné posílat kandidáty do 16. ročníku ankety o Ropáka roku a do 13. ročníku ankety o Zelenou perlu přes formulář na www.detizeme.cz Děti Země Brno tak vyšly vstříc občanům, kteří chtějí své návrhy ještě poslat. Mezi nejčastějšími kandidáty na ropáka se stále objevuje lyžařka a manažerka Kateřina Neumannová a na zelenou perlu prezident Václav Klaus. Výsledky obou anket budou zveřejněny 25. 4. v Brně na tiskové konferenci v 11 hodin a na soirée v Divadle Polárka od 18 hodin.

 

„Nepamatuji si, že by za posledních pět let byla občany nominována jedna osoba tak často jako je tomu letos u Neumannové, což samozřejmě ještě nemusí znamenat, že se prvním ženským ropákem nakonec skutečně stane,“ prohlásil Miroslav Patrik z Dětí Země, který připomněl, že důvodem její nominace je její zodpovědnost při stěhování umělého sněhu od šumavské obce Horní Vltavice kamiony na Pražskou lyži dne 30. 12. 2007.

 

Naopak neobliba Václava Klause (Ropák 1993 a 2x vítěz ankety o Zelenou perlu) u ekologicky vnímavých lidí je dlouhodobě známa, zvláště jeho odsuzující výroky ke změnám klimatu lidskou činností či jeho spiklenecké teorie o narůstající hegemonii občanské společnosti. Mezi nominacemi je např. i tento jeho výrok z 21. 3. 2007: „Jako někdo, kdo prožil většinu svého života v komunismu, se cítím povinen říci, že největší hrozbou pro svobodu, demokracii, tržní ekonomiku a prosperitu na počátku 21. století není komunismus nebo jeho různé měkčí varianty. Komunismus byl nahrazen hrozbou ambiciózního environmentalismu.“

 

Dětem Země Brno byla mj. zaslána i tato „institucionální“ nominace na Prezidenta ČR s následujícími důvody: „Za systematické popírání výsledků vědeckého výzkumu v oblasti klimatických změn, pokud jde o prokazatelný částečný vliv člověka na tyto změny. Za podlamování důvěry v možnosti nápravy klimaticky škodlivých vlivů naší civilizace a za nabádání k hazardní a bezohledné nečinnosti. Za systematické zhoršování postavení a kreditu ČR v mezinárodním úsilí o zpomalení či eliminaci spolupodílu člověka na klimatických změnách, navzdory závěrům a výzvám organizací jako je OECD, OSN nebo Evropská unie, jichž je ČR součástí, a to vše navzdory jasně převažujícímu názoru české vědecké obce.“

 

„Osobně doufám, že mezi horké kandidáty na ropáka se zařadí i náměstek ministra dopravy Jiří Hodač, který bojkotuje splnit usnesení české vlády ze dne 19. září 2007 o variantním posouzení silnice R1 kolem Prahy a R55 na Slovácku či varianty k dálnici D3 přes Posázaví,“ očekává Patrik.

 

Titul Ropák 2006 získal ministr průmyslu a obchodu a poslanec za ODS Martin Říman. Vítězem ankety Zelená perla 2006 se stal primátor Teplic a senátor za ODS Jaroslav Kubera.

 Další informace:Anketa Ropák roku = www.detizeme.cz Zelená perla roku = www.detizeme.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí