zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Od Antarktidy se odlomila obrovská kra

28.03.2008
Příroda
Od Antarktidy se odlomila obrovská kra
Z pobřežního ledového šelfu na západě Antarktidy se odlomila obrovská kra dlouhá zhruba 41 kilometrů a široká 2,5 kilometru. Informovali o tom včera odborníci amerického Národního střediska dat o sněhu a ledu (NSIDC) v coloradském Boulderu.

Podle vědců tím začal nezvratný proces, během nějž se od Wilkinsova ledového šelfu brzy oddělí masa ledu o rozloze více než 400 čtverečních kilometrů, tedy téměř stejně velká jako Praha.

Wilkinsův ledový šelf se nachází ve vzdálenosti přibližně 1000 kilometrů od nejjižnější výspy Jižní Ameriky. Jde o obrovskou masu ledu, která leží na mořské hladině, ale je spojená s pevninským ledovcem. Celkem má tento ledový šelf rozlohu kolem 13 000 čtverečních kilometrů a pokud se od něj oddělí tak velká část, bude se šelf nejspíš dále rozpadat, domnívají se odborníci.

Rozpadání ledovce je podle odborníků způsobeno globálním oteplováním. V oblasti v posledních 50 letech stoupaly průměrné teploty o půl stupně Celsia v každém desetiletí, což je pravděpodobně nejrychlejší tempo oteplování na zeměkouli.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí