zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Průzkum potvrdil, že potraviny se stále prodávají v PVC. Arnika proto připravila plakátovou kampaň o jeho škodlivosti

31.03.2008
Chemické látky
Průzkum potvrdil, že potraviny se stále prodávají v PVC. Arnika proto připravila plakátovou kampaň o jeho škodlivosti

DĚČÍN –  Sdružení Arnika dnes zveřejnilo seznamy potravin balených do PVC. Během průzkumu v děčínských supermarketech jich bylo objeveno více než 60 druhů. PVC je přitom nechvalně znám jako rizikový materiál pro zdraví a životní prostředí. Arnika proto dnes zahájila plakátovou kampaň v děčínské MHD, která spotřebitele před výrobky z tohoto plastu varuje (1).  Hlavním motivem plakátu se stala kachnička z PVC, která i přes svůj nevinný vzhled obsahuje nebezpečné látky. 

 

„Tato kachnička není žádný andílek, je totiž vyrobena z PVC!“ přímo hlásá první ze série plakátů. „Kampaní chceme ukázat, že PVC není škodlivé pouze v dětských hračkách nebo zdravotnických pomůckách. Nebezpečné látky vznikají už při výrobě polyvinylchloridu a velmi problematická je i jeho recyklace (2). Také chceme veřejnost seznámit s tím, jak PVC bezpečně rozezná od jiných plastů. Na plakátech proto nechybí symboly (3), podle nichž lze výrobky nebo obaly z PVC určit,“ řekla vedoucí kampaně Nehrajme si s PVC Ing. Miroslava Jopková. Plakátová kampaň bude v Děčíně pokračovat až do května. Postupně se v MHD vystřídají tři různé varianty plakátů s kachničkou. 

 

Balení potravin do polyvinylchloridu s sebou nese nemalá rizika. „V řadě studií (4) bylo zjištěno, že uvolněním ftalátů nebo adipátů z PVC obalů došlo ke kontaminaci potravin. Některé z těchto látek mohou poškodit reprodukční nebo imunitní systém. Nebezpečné jsou zejména pro malé děti,“ upozornila Jopková. „V PVC  jsme našli různé druhy masa, pomazánky ale i termixy či nanukové dorty,“ dodal jeden z realizátorů průzkumu a vedoucí Arniky v Děčíně Kamil Repeš. Potravinový obal z polyvinylchloridu může mít mnoho podob. Často se jedná o různé vaničky, kelímky nebo smršťovací folie, problémem jsou také některé etikety.

 

Během monitoringu narazila Arnika ještě na jednu obtíž. Ne na všech obalech bylo uvedeno, o jaký materiál jde. Týkalo se to například některých sýrů ve smršťovacích foliích prodávaných v Hypernově a Tescu. Je zjevné, že ne všichni výrobci uvádějí informace o obalovém materiálu. Spotřebitelé tak nejenom že nevědí, co vlastně nakupují, ale také neví, jak správně třídit. Obaly z nebezpečného PVC mohou snadno přijít do kontejneru na plast, kam ovšem nepatří. „U některých neoznačených výrobků necháme zjistit, z jakého materiálu byl obal vyroben, abychom mohli případně spotřebitele varovat,“ dodal Repeš.

 

Nepřímo se na kvalitě potravin projevuje i likvidace PVC obalů. „Během likvidace PVC na skládkách či ve spalovnách se uvolňují toxické látky jako jsou  například těžké kovy nebo dioxiny (5), které mohou velmi snadno proniknout do potravního řetězce, na jehož konci je člověk,“ řekla Jopková. Dioxiny díky přítomnosti PVC vznikají nejen ve spalovnách odpadů, ale také při požárech skládek odpadů (6).

 

 

Aktivity Arniky jsou podpořeny grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí