zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Řízení o ochraně ložiska uranu dále pokračuje

01.04.2008
Geologie
Řízení o ochraně ložiska uranu dále pokračuje

Řada českých médií (ČTK, Český rozhlas, Liberecký deník, apod.) zveřejnila během víkendu a dneška informaci, že ministr životního prostředí Martin Bursík na základě rozkladu, podaného obcí Osečná, zastavil řízení o vyhlášení chráněného ložiskového území (CHLÚ) Osečná-Kotel v Libereckém kraji. Tato informace se ovšem nezakládá na pravdě.

 

Ministr životního prostředí na základě doporučení své rozkladové komise skutečně vyhověl rozkladu obce Osečná a zrušil rozhodnutí libereckého regionálního odboru MŽP z ledna 2008, kterým tento odbor rozhodl o tom, že obec Osečná není účastníkem řízení o vyhlášení CHLÚ Osečná-Kotel. Ovšem rozhodl tak proto, že toto rozhodnutí shledala rozkladová komise jako nadbytečné. Skutečnost, že účastníkem řízení o vyhlášení CHLÚ je pouze navrhovatel (v tomto případě Diamo, s.p.) stanoví přímo horní zákon. O tom, že obec Osečná tedy není a nemůže být účastníkem tohoto řízení nebylo třeba žádné rozhodnutí vydávat.

 

Řízení o vyhlášení CHLÚ Osečná-Kotel tedy dále pokračuje. Ministr životního prostředí toto řízení nezastavil a zastavit jej ani nemohl. Vést řízení ukládá ministerstvu horní zákon a pravomoc neukončené řízení zastavit ministr nemá.

 

V případě ložiska Osečná-Kotel se ale rozhodně nejedná o žádné povolení k těžbě – řádné, ale ani průzkumné. V současné době se jedná o vyhlášení ochrany zdejšího ložiska uranu před jeho znehodnocením či poškozením a stanovení podmínek této ochrany. Těžba v těchto místech se nepředpokládá i podle vyjádření st. p. Diamo ani v nejbližších desetiletích.

 

MŽP obecně nepokládá otevírání nových ložisek uranu v ČR za potřebné. Nevyžaduje to platná surovinová politika ČR a stanoviska dotčených obcí jsou v těchto případech vesměs jednoznačně negativní. Právě z těchto důvodů zamítlo MŽP v roce 2007 tři žádosti o povolení průzkumné těžby uranu v kraji Vysočina.

 

„Fakt, že obce nemohou být účastníky těchto řízení, se mi vůbec nelíbí. Ovšem musíme jednat podle platných zákonů. Návrh novely horního zákona, který by účast obcí umožnil, jsme už připravili. Teď k němu probíhají meziresortní jednání. Musím ale říci, že nejsou jednoduchá. Na účasti obcí na rozhodování hodlám ale trvat,“ říká ministr životního prostředí Martin Bursík.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí