zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kandidát na Ropáka z Plzně opět za hypermarkety

01.04.2008
Obecné
Kandidát na Ropáka z Plzně opět za hypermarkety

Ivan Hlaváček, ředitel společnosti InterCora, s.r.o., opět kandiduje

Plzeňská pobočka Dětí Země nominovala na titul Ropák 2007 ředitele společnosti InterCora Ivana Hlaváčka za přípravu několika staveb hypermarketů – Hornbachu v Plzni U Prazdroje, Tesca v Klatovech a Kauflandu v Domažlicích. Za tyto stavby přitom Ivan Hlaváček kandidoval již loni, kdy skončil na 9. místě. Letošní výsledky budou vyhlášeny v Brně v pátek 25. dubna.

„Všechny tyto stavby mají společné to, že zhorší dopravní zátěž ve svém okolí, a tedy i emise výfukových plynů a hluk. Přitom na přilehlých ulicích v Plzni, Klatovech i Domažlicích jsou místa, kde již dnes hluk z automobilů překračuje hygienické limity,“ vypočítává negativa chystaných obchodních center Martin Hyťha z plzeňských Dětí Země.

Nadlimitní hluk, ke kterému nové hypermarkety přispějí, přitom může mít závažné dopady na zdraví lidí. Při dlouhodobém vystavení nadměrnému hluku hrozí vysoký krevní tlak, snížení imunity organismu, chronická únava, nespavost, psychické poruchy i zhoršení výkonnosti člověka.

Kandidátem v anketě o antiekologický výrok Zelená perla byl nominován plzeňský primátor Pavel Rödl, který v článku „Nechceme z centra města skanzen“ otištěném v MF Dnes dne 12.1.2007 uvedl:

Těžko si představit, že se svými známými v sobotu po obědě se doma zvednu, zajdu na stanici MHD na Rokycanskou, počkám na první trolejbus, těch 15 minut čekání vyplníme pozorováním projíždějících kamionů, pak popojedeme k náměstí a zajdeme si sednout do kavárny. Chtěl bych, abychom sedli do auta, zaparkovali ho blízko centra a pomalou procházkou si zašli sednout na náměstí do kavárny a já se mohl vytahovat, jaká je ta Plzeň hezká.

Výsledky obou těchto celostátních anket budou vyhlášeny v pátek 25. dubna 2008 v Brně na tiskové konferenci od 11 hodin a také na večerním soirée v brněnském divadle Polárka za účasti písničkáře Václava Koubka.

Kontakty:

Martin Hyťha, Děti Země – Plzeň: 606 104 784

Miroslav Patrik, Děti Země – Brno (koordinátor anket Ropák roku a Zelená perla): 603 574 289

Internetové stránky:

Anketa Ropák roku = www.detizeme.cz

Anketa Zelená perla = www.detizeme.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí