zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bursík slíbil pomoc Praze s penězi na čističku

03.04.2008
Voda
Bursík slíbil pomoc Praze s penězi na čističku

Ministr životního prostředí Martin Bursík včera slíbil Praze, že jí pomůže vyjednat v Bruselu peníze na rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod. ,,Máme v Bruselu dobré kontakty, nabízíme asistenci," uvedl ministr Bursík.

Nepřímo tak reagoval na zprávy, podle nichž se v Bruselu snaží separátně lobbovat jednotlivá města, jejich vodárenské společnosti nebo kupříkladu firma Veolia, která je největším provozovatelem vodárenské infrastruktury Vicepremiér Bursík včera zdůraznil, že z 515 aglomerací, jež by mohly získat evropské peníze, jich nesplňuje podmínku uzavřených smluv nejdéle do roku 2022 pouhých 36. Jsou mezi nimi ale velká města jako Praha, Brno nebo Hradec Králové.

Bursík současně připomněl, že Evropská komise mívala i další výhrady ke smlouvám jednotlivých měst s vodárenskými firmami. Smlouvy údajně neobsahovaly dostatečné závazky investic do infrastruktury a neposkytovaly odpovídající záruky dodávek či kvality v Česku. Rekonstrukce čističky na Císařském ostrově v Troji si vyžádá nejméně 5,5 miliardy korun.

Bursík však zároveň zdůraznil, že ustoupit musí Praha i společnost Veolia, která vyjednala s hlavním městem příliš dlouhodobou smlouvu. Evropská komise totiž nehodlá poskytnout peníze z fondů EU v těch případech, kdy smlouva s provozovateli vyprší až po roce 2022. Takové smlouvy jsou podle Bruselu v rozporu s férovou hospodářskou soutěží.

Spor o evropské dotace na čističky je velmi třasklavým politickým tématem. Představitelé regionů, v nichž má silné pozice vládní ODS, vyčítají šéfovi Strany zelených Bursíkovi, že s Bruselem dohodl špatné podmínky. Čeští vyjednavači naopak uvádějí, že získali maximum možného a Operační program Životní prostředí bylo díky tomu možné odstartovat relativně včas.

O evropské peníze hodlá jednat kupříkladu společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové. Deníku E15 to potvrdil europoslanec a šéf Svazu měst a obcí Oldřich Vlasák (ODS). ,,Společnost se pokusí změnit názor Evropské komise, i když ministerstvo životního prostředí městu doporučilo, aby svou žádost stáhlo," řekl Vlasák.

Tento bývalý primátor Hradce připomíná, že pokud by některá města nezískala evropské dotace, snažila by se získat finance z českého rozpočtu. Takovou variantu ministři vlády Mirka Topolánka podle dostupných zdrojů skutečně zvažují. Vlasák míní, že města a jejich společnosti mají větší šanci přesvědčit Brusel než soukromá firma Veolia, která má podíly v provozovatelských firmách. ,,Evropská komise neslyší na firmy, slyší na samosprávy," uvedl europoslanec.

http://www.e15.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí