zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obce dostanou víc peněz na skládky

04.04.2008
Odpady
Obce dostanou víc peněz na skládky

Ministerstvo životního prostředí ustoupí tlaku měst a obcí a z vybraných poplatků za skladování odpadu jim přidělí více peněz. Uvedl to mluvčí ministerstva Jakub Kašpar. Finanční zvýhodnění recyklace oproti ukládání odpadů na skládkách, od něhož si řada firem slibovala impulz pro nastartování zajímavého byznysu, tedy nebude tak výrazné, jak ekologové předpokládali.

Starostům se nelíbilo, že připravovaná novela zákona o odpadech připraví obecní rozpočty o miliony korun. Ministerstvo chce do roku 2013 zvýšit poplatky za skladování odpadu ze současných 500 na 1500 korun za tunu. Obce, na jejichž území skládky leží, ale měly dostávat z poplatků jen dvacet procent.

Zbytek měl jít krajským úřadům na podporu recyklace. Novela se nelíbila ani podnikatelům. Těm vadil především růst poplatků a plánované změny v likvidaci autogramů a autobaterií. Svaz průmyslu proto žádal, aby ministerstvo připravilo úplně nový zákon.

,,Sešlo se nám velké množství pozměňovacích návrhů. Budeme hledat kompromis, takže na podporu recyklace půjde menší část peněz. Úplně nový zákon ale v žádném případě připravovat nebudeme," uvedl Kašpar s tím, že ministerstvo už se zástupci obcí o kompromisu vyjednává.

Text novely pro vládu by měl být hotov do konce června. Nová norma, která kromě jiného obsahuje i požadavek na třídění biologického odpadu, vhodného ke kompostování, by měla platit od začátku příštího roku.

Ministerstvo životního prostředí zároveň dolaďuje novelu zákona o obalech, která počítá s povinným zálohováním PET lahví a nápojových plechovek. Novelu, jež už před časem vyvolala ostré reakce ze strany obchodníků, by měl ministr Bursík představit veřejnosti na přelomu června a července, tedy v době dovolených.

,,Zatím není úplně jasné, zda se zálohy budou vztahovat na PET lahve od objemu jednoho litru, nebo zda půjdeme níž," uvedl Kašpar. U nápojových plechovek by se měly zálohy vztahovat i na půllitrové a třetinkové obaly. Proti zavedení záloh u PET lahví a plechovek a jejich povinnému zpětnému odběru protestují především obchodníci. Ti varují, že malým firmám použité obaly zahltí sklady.

http://www.e15.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí