zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesníci ve Zlínském kraji se chystají na boj s kůrovcem

07.04.2008
Les
Lesníci ve Zlínském kraji se chystají na boj s kůrovcem
ZLÍNSKÝ KRAJ - Lesníci ve Zlínském kraji se začínají připravovat na boj s kůrovcem. Kvůli suchému počasí v uplynulých letech nemohou ani letos na některých místech vyloučit jeho přemnožení. Kromě instalace feromonových lapačů chystají i takzvané lapáky, k jejichž přípravě využijí i část kalamitní hmoty po březnové vichřici Emma. ČTK to řekl ředitel zlínského krajského inspektorátu Lesů České republiky Miloš Valenta.

"Záleží na počasí. První rojení kůrovce obvykle nastává po 20. dubnu. Pokud bude sucho, může k němu dojít i dříve," sdělil Valenta. Na rozšíření kůrovce má podle něj kromě počasí vliv i stav porostu v jednotlivých lesích. Kůrovec se vyskytuje na více místech Zlínského kraje, lesníci v současnosti evidují jedinou lokalitu, kde je přemnožen, a to oblast u Pulčína na Hornolidečsku.

Kromě rychlého odstranění napadené dřevní hmoty bojují lesníci proti kůrovci instalací lapačů, feromonových pastí, které hmyz vábí a hubí. Připravují i takzvané lapáky, což jsou ležící stromy, které lesníci pravidelně kontrolují a v případě zvýšeného výskytu hmyzu je ihned odstraňují a nahrazují novými. Letos na tvorbu lapáků využijí i některé stromy, které shodila březnová vichřice Emma.

Se zvýšeným výskytem kůrovce se lesníci ve Zlínském kraji naposledy potýkali v létě loňského roku, kdy vlivem velkého sucha museli vytěžit tisíce krychlových metrů dřeva. Kůrovcová kalamita území dnešního Zlínského kraje zasáhla naposledy v roce 1995. Tehdy museli lesníci vytěžit více než 100.000 metrů krychlových napadené dřevní hmoty.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí