zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vězni uklidili ve Znojmě 170 tun odpadu z černých skládek

09.04.2008
Odpady
Vězni uklidili ve Znojmě 170 tun odpadu z černých skládek

Znojemské radnici se osvědčila spolupráce s tamní věznicí. S pomocí odsouzených loni z města a okolí zmizelo na 40 černých skládek odpadu. Aniž město za likvidaci platilo statisíce korun, odvezli vězni z krajiny 50 tun komunálního odpadu a bezmála 120 tun stavební suti. Výrazně to vyčistilo okres, řekl dnes novinářům místostarosta Jan Blažíček.

Znojmo 7. dubna (ČTK) - Znojemské radnici se osvědčila spolupráce s tamní věznicí. S pomocí odsouzených loni z města a okolí zmizelo na 40 černých skládek odpadu. Aniž město za likvidaci platilo statisíce korun, odvezli vězni z krajiny 50 tun komunálního odpadu a bezmála 120 tun stavební suti. Výrazně to vyčistilo okres, řekl dnes novinářům místostarosta Jan Blažíček.

Znojemská radnice nyní eviduje ještě 16 menších černých skládek. Zlikvidovat je chce letos, vyvezení odpadu bude podle Blažíčka stát asi 100.000 korun. Jinak se prý Znojemští snaží vzniku nových skládek všemožně bránit. Na lokality, kde se skládky periodicky objevují, dohlížejí strážníci. Zejména o víkendech, kdy lidé uklízí na zahrádkách a kdy se odpad na nelegálních skládkách objevuje nejčastěji.

"Není týden, kdy by strážníci nikoho nepřistihli. Ale i sami lidé už si uvědomili, že skládky hyzdí okolí, a sami hlásí, že tam třeba jede někdo s vlekem," řekl Blažíček. Jednomu stavebníkovi, který sypal do krajiny stavební odpad, prý policisté jeho čin prokázali. "Šlo o skládku o rozsahu 30 tun. Dostane pokutu a bude mu nařízeno, aby skládku na vlastní náklady zlikvidoval," řekl Blažíček.

Právě stavební odpad lidé ve Znojmě vysypávají do mezí a houštin nejčastěji, protože ve sběrném dvoře města ho dnes nelze zanechat. "To teď chceme měnit. V rámci toho, že bude postavená třídírna stavebního odpadu, jsme se dohodli, že firma bude pro Znojemské tento odpad likvidovat zdarma," uvedl starosta. Běžně se přitom za likvidaci jedné tuny stavební suti bez příměsi platí přes 200 korun.

Ve Znojmě se nyní dokončuje regionální odpadové centrum za 65 milionů korun. V provozu bude v červnu. Město chce také budovat kompostárnu, na jejíž stavbu je nyní vydáno stavební povolení. "Bude zpracovávat i kaly z čističky a bioodpad z domácností," uvedl Blažíček.

Zdroj: CZ BIOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí