Pátek, 19. dubna 2024

Bez reformy zákona budou další a další orkány kácet nezdravé lesy

Bez reformy zákona budou další a další orkány kácet nezdravé lesy

Pokud při příštích velkých vichřicích nemá dál docházet k obrovským polomům a posléze ke kůrovcovým kalamitám, musí vláda podle Hnutí DUHA přijít s reformou lesního zákona, která zajistí zdravější hospodaření v lesích. Kabinet bude ve středu (9. 4.) projednávat zprávu ministra zemědělství Petra Gandaloviče, jež shrnuje škody po loňském orkánu Kyrill.

Především těžba po jednotlivých stromech nebo malých skupinách by škody omezila. Plochy, které vznikají při holosečném kácení, otevírají větru cestu dovnitř okolních porostů. Stromy na okrajích vykácených ploch potom pod nárazy padají dál jako domino. Přesto je každý rok holosečně vytěženo asi 15 000 hektarů českých lesů.

Rovněž smrky, které mají velmi mělké kořeny, jsou náchylnější na vítr. Správný podíl tohoto stromu v českých lesích činí pouhých 11 % – v přirozeném složení převažují duby, buky a jedle, tedy stromy s hlubokými kořeny. Ale dodnes se u nás sází 43 % smrku – více než všech listnáčů dohromady.

Hnutí DUHA prosazuje reformu lesního zákona, která by vyloučila holosečné kácení a vyžadovala výsadbu místních druhů stromů. Více než 330 vědců a odborníků ve společném stanovisku varovalo, že špatné hospodaření včetně holosečného kácení a nadměrné výsadby smrku zhoršuje zdravotní stav českých lesů [1]. Ke stejném závěru došla také zpráva pěti desítek expertů, kterou si v roce 2001 objednala vláda [2].

Informační list o reformě lesního zákona: www.hnutiduha.cz/publikace/reforma_lesniho_zakona.pdf

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:

„Vichřice, polomy a vývraty při vichřicích byly a budou. Nevyhneme se jim ani sebelepší péčí. Ale nezdravé hospodaření v lesích zbytečně zvětšuje obrovské polomy. Holosečné kácení – namísto výběrové těžby – otevírá větru cestu dovnitř lesa a výsadba umělých smrčin způsobuje, že u nás nadále převažuje tento mimořádně náchylný strom s velmi mělkými kořeny. Vláda musí konečně připravit dlouho odkládanou reformu lesního zákona, která zajistí zdravé hospodaření. Pouze větší výsadba listnáčů a jedlí i omezení holosečného kácení umožní, aby škody nebyly i nadále tak obrovské.“

Kontakt:      

Jaromír Bláha, telefon 731 463 929, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů