zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Elektronika a počítače znečišťují ovzduší stejně jako letectví

15.04.2008
Ovzduší
Elektronika a počítače znečišťují ovzduší stejně jako letectví

Brusel - Informační a komunikační technologie, jako počítače či mobilní telefony, přispívají ke klimatickým změnám stejně jako například letecká doprava. Vyplývá to ze studie asociace EICTA, která sdružuje výrobce informačních a komunikačních technologií. Elektronika a takzvané IT technologie jsou prý zodpovědné za zhruba dvě procenta emisí oxidu uhličitého, tedy za stejný objem jako celý sektor letectví.

Masové rozšíření technologií či energie, jež se vyplýtvá pokud ponecháme ten či onen přístroj v pohotovostním režimu (standby), jsou důvody proč roste objem emisí vyprodukovaný celém technologickým segmentem," uvádí studie. Jednotlivé přístroje jsou ale energeticky méně náročné než před lety.

Zatímco před deseti lety například zavolání z mobilního telefonu "spotřebovalo" desítky wattů, v současnosti to je jen jeden watt. Podobně překotný vývoj zažily i další přístroje. Výrazné úspory přináší například sjednocení tiskárny, faxu a kopírky. Spotřebitelé tak mohou uspořit zhruba 700 kWh ročně, což představuje zhruba polovinu ve srovnání s tím, kdyby pro každou funkci měli zvláštní přístroj.

Samotný výzkum a vývoj ovšem nestačí. V současnosti jsou energeticky nenáročné spotřebiče označovány známkou "A", ale ta podle EICTA musí být překonána. Nepřináší spotřebitelům údajně dostatek informací.

Zřejmě nejefektivnějším prostředkem jak ušetřit životní prostředí je úplné vypínání jednotlivých spotřebičů, přestože je jejich energetická náročnost v pohotovostním režimu nižší než v minulosti. "Za prvé spotřeba v pohotovostním režimu musí být snížena natolik, jak jen to bude možné, a za druhé musíme vymyslet způsob, aby bylo úplně vypínání spotřebičů snadnější," uvádějí autoři studie.

http://www.financninoviny.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí