zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministři EU: Nová generace biopaliv musí být šetrná k lesům

15.04.2008
Energie
Les
Ministři EU: Nová generace biopaliv musí být šetrná k lesům

Ministři životního prostředí ze zemí Evropské unie se o víkendu sešli na neformálním zasedání ve Slovinsku, které je v tomto půlroce předsednickou zemí Rady EU. Hlavním tématem, o kterém hovořili byla opatření vedoucí k adaptaci na změnu klimatu. Konkrétně se diskutovalo o stoupajícím tlaku na využívání lesní biomasy jako zdroje pro biopaliva druhé generace a o dopadu těchto aktivit na přírodní rozmanitost druhů v lesích.

 

Ministr Martin Bursík během zasedání Rady zdůraznil nutnost sdílet informace a zkušenosti, které jednotlivé členské země získávají z svých vědecko-výzkumných projektů. Ty totiž mohou být prospěšné všem při hledání vhodných alternativ a řešení, která budou udržitelná pro zachování přírodní rozmanitost druhů v lesích.

 

„Lesy pokrývají třetinu území ČR. Z nedávné studie jsme zjistili, že zpracováním domovního odpadu bychom mohli získat až dvojnásobné množství energeticky využitelné biomasy, než je možné využít z našich lesů,“ řekl ministr Bursík. Na druhou stranu, Česká republika by mohla využít zkušenosti skandinávských státu s pilotními projekty rafinerií na biopaliva druhé generace.

 

Účastnící neformální rady se shodli na tom, že lesy hrají klíčovou roli při snižování emisí skleníkových plynů. Bohužel jsou ale ohroženy odlesňováním a také měnícím se  klimatem, konkrétně častějšími ničivými bouřkami, požáry, intenzivnějšími obdobími sucha a dalšími negativními přírodními jevy. Cíl EU zvýšit podíl „zelené“ energie na 20 % a podíl biopaliv v rámci motorových paliv na 10 % do roku 2020 pravděpodobně zvýší tlak na využití lesní biomasy, a to nejen v rozvojových zemích.

 

Veškerá opatření v této oblasti proto musí brát v úvahu zachování přírodní rozmanitosti druhů, shodli se ministři a zdůraznili, že zásadním kritériem při rozhodování jak a kolik biomasy vyprodukovat a na co ji využít by měla být energetická efektivita.

 

Na jednání se také znovu hovořilo o možnostech budoucího využití části prostředků, které přijdou do státních rozpočtů jednotlivých zemí ze systému obchodování s povolenkami CO2, na lokální projekty zaměřující se na prevenci a boj proti odlesňování.

 

Další informace:

http://www.eu2008.si

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí