zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zkrachují obce kvůli skládkám?

17.04.2008
Odpady
Zkrachují obce kvůli skládkám?

Českokrumlovsko - Nižší příjmy by mohly přinést problémy i Přídolí na Českokrumlovsku.

Obce a města, na jejichž katastru leží skládky, se bojí toho, že přijdou o mnohamilionové příjmy, které jim z každé takové skládky plynou. Takovou hrozbu pro ně totiž představuje chystaná novela zákona o nových ekonomických nástrojích pro oblast nakládání s odpady.

O tom, že je věc vážná, svědčí i vyjádření Jiřího Štěpánka, starosty Přídolí: „Navrhované změny hrozí finančním bankrotem mnoha obcí. Některé si například zajistily úvěry na vybudování infrastruktury a z uvedených příjmů je splácí. V případě, že o peníze přijdou, dostanou se do platební neschopnosti.“

Organizátorka petice Ivana Dvořáková, starostka Němčic nad Hanou, už dokument předala jak parlamentu, tak ministerstvu životního prostředí. „Zatím to vypadá, že se návrh zákona přehodnotí a naše návrhy a připomínky se vezmou v potaz,“ uvedla pro Českokrumlovský deník Ivana Dvořáková s tím, že za petiční výbor už bude nyní jednat Svaz měst a obcí a přidává se i Spolek pro obnovu venkova.

Úpravy novely by měly probíhat v příštích měsících. A co když protest neuspěje? „Pro nás věc nekončí a už jsem několikrát avizovala, že pak bychom zablokovali skládky,“ dodala Dvořáková k další možné formě protestu.

zdroj: Českokrumlovský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí