zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Olomoucký krajský úřad má stále potíže se zákony

17.04.2008
EIA
Olomoucký krajský úřad má stále potíže se zákony

Krajský soud v Ostravě zrušil územní rozhodnutí pro trať Červenka – Zábřeh

Na základě žaloby Obce Červenka a Sdružení občanů Červenka proti vydání územního rozhodnutí pro modernizaci železničního koridoru Červenka – Zábřeh krajským úřadem v Olomouci v roce 2004 vydal Krajský soud v Ostravě rozsudek, který toto rozhodnutí zrušil.

Soud uznal šest námitek jako je rozpor stavby s územním plánem obce, nezapracování podmínek na ochranu životního prostředí apod. Rozsudek však nemá praktický dopad, neboť modernizace tratě je již téměř hotová. Soud přitom už krajskému úřadu za poslední rok zrušil tři územní rozhodnutí u tří staveb.

„Sice tento rozsudek nebude mít asi žádný dopad, neboť modernizace železniční tratě z Červenky do Zábřehu se dokončuje, nicméně jako závažný problém vidím to, že ostravský soud v poslední době nejméně třikrát zjistil porušování zákonů ze strany úředníků krajského úřadu v Olomouci,“ komentuje celou věc Miroslav Patrik z Dětí Země, které se zabývají dopravními stavbami v ČR.

Krajský soud v Ostravě například na základě žaloby Občanského sdružení Krajina Dluhonice zrušil v září 2007 územní rozhodnutí pro dálnici D1 z Přerova do Lipníku nad Bečvou a teď podruhé na základě žaloby Hnutí DUHA Olomouc zrušil územní rozhodnutí pro supermarket Hornbach v Olomouci.

„Nerozumím tomu, proč příslušní krajští úředníci vydávají taková nezákonná správní rozhodnutí, když mají být řádně vyškoleni. Buď to může být jejich nízkou odbornou kvalitou nebo jsou pod politickým tlakem či zde třeba hraje vliv korupce,“ zamýšlí se dále Patrik, který doufá, že vedení úřadu to bude řešit.

Jelikož modernizace trati u Červenky probíhá díky nezákonnostem olomouckých krajských úředníků v rozporu s územním plánem obce, bude nutné pořídit a schválit nový. Změnu by tedy měl zřejmě jako úhradu škody zaplatit krajský úřad, když mu soud prokázal vinu při vydání územního rozhodnutí.

Vývoj právního sporu o územní rozhodnutí pro modernizaci tratě Červenka – Zábřeh:
15. 03. 2004 = Městský úřad Mohelnice vydává územní rozhodnutí
21. 06. 2004 = Krajský úřad v Olomouci zamítá odvolání Obce Červenka a Sdružení občanů Červenka
06. 03. 2008 = Krajský soud v Ostravě ruší územní rozhodnutí

Důležité kontakty:
Obecní úřad Červenka, starosta obce – Jaroslav Vlk: telefon 724 178 499
KÚ Olomouckého kraje, vedoucí oddělení územního plánu – Ing. Hana Mazurová: telefon 585 508 649

1) Zrušení územního rozhodnutí pro D0137 (26. 9. 2007):
http://www.detizeme.cz/zprava.shtml?x=2044077
2) Zrušení územního rozhodnutí pro supermarket Hornbach v Olomouci (16. 4. 2008):
http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/domaci-ekonomika/clanek.phtml?id=602515

zdroj: Děti Země

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí