zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jak je důležitá ekologie?

21.04.2008
Obecné
Jak je důležitá ekologie?
Evropské společnosti považují trvalou udržitelnost za rozhodující otázku a jsou připraveny platit za ekologičtější nemovitosti.

Nejnovější výzkum společností Jones Lang LaSalle a Net Global zaznamenává postoje společností se světovou působností k trvale udržitelnému rozvoji a poptávku nájemníků po ekologičtějším prostoru. Společnosti se sídlem v Evropě, na Středním východě a v Africe se dostaly do čela globálního výzkumu, který zjišťoval postoje představenstev k trvalé udržitelnosti v rámci trhu s nemovitostmi. Celých 62 % respondentů z regionu EMEA označilo trvalou udržitelnost jako "velmi důležitou nyní" a ne jako program pro následující představenstva. Stejný názor má 52 % respondentů v Australasii, 44 % respondentů ze Severní Ameriky a 42 % v Asii.

Tři klíčová témata

Respondenti z Asie uvedli, že jsou ochotni zaplatit za ekologické budovy největší částku. 16 % účastníků ankety z regionu sdělilo, že by bylo ochotno zaplatit dvouciferný nárůst za trvale udržitelné řešení, oproti 7 procentům respondentů v Australasii, 3 % v Severní Americe a jen 2 % z regionu EMEA. Mnoho respondentů ze všech tří globálních regionů se domnívá, že realistický a akceptovatelný nárůst ceny trvale udržitelných nemovitostí je od 5 % do 10 %.

Chris Hiatt, zástupce regionu EMEA ve výboru Jones Lang LaSalle po trvalou udržitelnost, řekl: "Z tohoto výzkumu, který jsme vedli spolu se společností CoreNet, zaznívají tři klíčová témata: Za prvé - trvalá udržitelnost není téma pro zítřek, je to velmi důležitá otázka právě teď. Za druhé - nájemci akceptují, že výstavba udržitelné nemovitosti stojí více a jsou připraveni za to zaplatit. Za třetí - je jasné, že kvalitních nemovitostí v souladu s trvalou udržitelností není právě mnoho, takže téměř všichni respondenti uvedli, že tyto nemovitosti byly dostupné jen na některých trzích a jejich nabídka je celkově omezená.

Je nutné reagovat na impulzy shromážděné v roce 2007, když se trvalá udržitelnost dostala do popředí obchodu s nemovitostmi a je potřeba prolomit kruh obviňování, vytvořený mezi nájemci, stavebními firmami, developery a investory, že doteď byl udržitelný development omezený."

Toto urgentní a důležité zaměření se na udržitelnost je pochopitelné, když uvážíme vliv, jaký nemovitosti reprezentují v korporátní sféře. 50 % všech energií a třetinu vody spotřebují komerční nemovitosti po celém světě, což znamená, že výkon nemovitostí má přímý a okamžitý dopad na schopnost oboru redukovat své uhlíkové stopy a úpadek životního prostředí.

Odpovědnost k ekologii

Dr. Lee Elliott, ředitel výzkumu trhu společnosti Jones Lang LaSalle pro region EMEA, řekl: "Pokud společnosti vydávají prohlášení o udržitelnosti prostřednictvím prohlášení o korporátní sociální zodpovědnost, měly by dát prioritu otázkám vztahujícím se k ekologickým nemovitostem. Je malý zázrak, že mnohé vedoucí společnosti vnímají rozvoj udržitelných nemovitostí jako buď velmi důležitý nebo důležitý. Předpovídáme, že tento trend bude zesilovat od krátkodobých do střednědobých termínů, obzvláště protože jeho průkopníci poskytují důkaz o výborných finančních i nefinančních výkonech, a to díky přijetí jasných strategií udržitelnosti."
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí