zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Týden opravdových plenek představí šetrné ekologické pleny na jihu Čech

22.04.2008
Obecné
Týden opravdových plenek představí šetrné ekologické pleny na jihu Čech

České Budějovice - Týden opravdových plen představí na jihu Čech látkové pleny šetrné k dítěti i k životnímu prostředí. Akce je součástí mezinárodní kampaně Real Nappy Week a její loňský ročník vyvolal v České republice nečekaný zájem veřejnosti. Orginzátoři se snaží motivovat rodiče, aby používali ekologicky šetrnější pratelné plenky. Účastníci se letos mohou těšit na besedy, poradenství, informace o tzv. bezplenkové metodě či na módní přehlídku.

"Látkové plenky jsem používala na svoji dcerku a byla jsem s nimi spokojená, a proto budu ráda, když se o nich dozvědí i další maminky," uvedla Berlinská. 

Sérii akcí připravili pořadatelé v Mateřském centru Máj, v centrum Žena ženě na Senovážném náměstí a před obchodním domem Prior budou čtvrtek veřejně prezentovat různé druhy plenek. Vrcholem celého programu bude sobotní módní přehlídka v MC Máj od 15:00. Přehled všech akcí naleznou zájemci na adrese http://www.rosacb.cz/.

První ročník akce pořádala českobudějovická nezisková organizace Rosa, ale letos se zapojila i mateřská centra, zdravotníci, pedagogové zdravotně-sociálních škol, ekologičtí poradci či maminky. "Je úžasné jak velký zájem kampaň v loňském roce vyvolala a kolik mladých maminek a odborníků se podařilo oslovit. Nečekali jsme takový ohlas," podotkla Věra Soukupová z organizace Rosa.

Do Týdne opravdových plen se zapojilo i mateřské centrum Velešínské klubíčko. Rodiče tam mohou ve čtvrtek od 17:00 vyslechnout přednášku s ukázkami moderních látkových plen. "Naším působištěm je malé město, takže na naši přednášku nečekáme nával, v malém městě se o látkových plenách ještě tolik neví," uvedla předsedkyně Velešínského klubíčka Irena Vacková.

Tento způsob přebalování dětí je podle odborníků ekologičtější a levnější než jednorázové pleny. Látkové pleny jsou také zdravější - pro vývoj kyčlí či tvorbu opruzenin. Některé zájemce odrazuje pořizovací cena balíčku pratelných plen, který stojí zhruba 6500 korun. Pleny ale vystačí na celé přebalovací období i pro další děti, zatímco jednorázové pleny je nutné stále dokupovat. Rodina může díky tomu ušetřit 5000 až 15.000 korun, do výpočtu je zahrnuta i spotřeba vody a chod pračky.

Při používání jednorázových plen navíc dítě, které v nich vyrůstá, vyprodukuje dvojnásobek odpadu než dospělý člověk. Celkem je to zhruba tuna odpadu, který se bude na skládce rozkládat 200 až 400 let.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí