zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rokycanští ochránci přírody pozorovali vzácného dravce luňáka

27.04.2008
Příroda
Rokycanští ochránci přírody pozorovali vzácného dravce luňáka

Rokycany - Rokycanští ochránci přírody pozorovali tento týden vzácného dravce luňáka hnědého. Statný pták s rozpětím křídel až kolem 1,5 metru se pohyboval kolem význačné ornitologické lokality nedaleko Litohlav. Dravec se nejspíš vracel na hnízdiště ze svého zimoviště v Africe. Patří k druhům, které se do Česka vracejí vyvést mladé po zimě strávené v teplých krajích nejpozději, řekl ČTK Pavel Moulis z rokycanského Českého svazu ochránců přírody.

Na Rokycansku je luňák hnědý poměrně vzácný. "Bohužel tu zatím nebyl doposud prokázán případ hnízdění tohoto dravce," uvedl ornitolog. Ochráncům přírody se proto většinou poštěstí spatřit dravce jen při jarním a podzimním tahu.

Luňák hnědý se zdržuje a hnízdí v blízkosti vodních ploch. Jeho potravu tvoří především leklé ryby, mršiny, drobní obratlovci a hmyz.

V Česku žijí dva druhy luňáků -- kromě hnědého ještě luňák červený. Ten má na rozdíl od hnědého hluboce vykrojený ocas, takže ho může poznat i člověk, který se pozorování běžně nevěnuje. I luňák červený patří mezi vzácné návštěvníky Rokycanska.

Lada Pešková

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí