zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Elektrárnu můžete mít i doma

22.04.2008
Energie
Solární energie
Elektrárnu můžete mít i doma
Není to sice patrné, ale prožíváme revoluci. Změnu, která nám pomůže vyřešit problém rostoucích cen energií i dopadů globálního oteplování.

O co jde? Stavební průmysl zaměstnává v unii nejvíce lidí. Budovy - výsledky jeho práce - zároveň významně přispívají ke globálnímu oteplování. Po celém světě spotřebují až 40 procent veškeré vyrobené energie. A stejnými procenty se podílejí i na emisích CO2. Nové technologie však dnes poprvé umožňují navrhovat budovy, které si veškerou vlastní energii vyrobí z místně dostupných obnovitelných zdrojů. Díky tomu můžeme stavět "budovy coby elektrárny". Komerční a ekonomické důsledky jsou obrovské.

Už víte, jak budete bydlet?

U majitelů domů přerostl zájem o úspory energie z otázky módního životního stylu v prvořadou záležitost. Dnes totiž náklady na veřejné služby představují 15 procent nákladů na bydlení. A toto číslo stále roste. Hrstka hypotečních bankéřů na obou stranách Atlantiku proto už začíná koncipovat programy "zelené hypotéky", aby si zajistila podíl na příštím stavebním boomu.

Technologie, které umožnily existenci globálních komunikačních sítí, dnes začínají být využívány k reorganizaci světových veřejných sítí. Milionům lidí to umožňuje vyrábět vlastní obnovitelnou energii a sdílet ji stejně, jako informace.

A právě tady je místo pro stavební průmysl. Kdyby někdo před čtvrt stoletím - v době rozkvětu centralizovaných televizních sítí - řekl, že za necelou generaci bude možné držet v dlani malý levný počítač a odesílat z něj vlastní video miliardám dalších lidí, málokdo by tomu věřil. My to však dokázali!

Tím, co si musíme představit za dalších 25 let, jsou miliony budov postavených tak, aby sloužily také jako "elektrárny". Hovořím o budovách, které lokálně shromažďují a vyrábějí energii ze slunce, větru, odpadků nebo oceánských vln. Vyrábět jí přitom budou tolik, aby pokryly nejen vlastní potřeby, ale i přebytky, které budou sdílet.

Již dnes vyrůstá nová generace komerčních a obytných budov, které takto fungují. V americkém Casa Grande rekonstruuje firma Frito-Lay svůj závod, jehož provoz bude zajišťovat převážně obnovitelná energie a recyklovaná voda. Tomuto konceptu se říká "čistá nula". Ve Francii zachází mamutí stavební společnost Bouygues v tomto procesu ještě o krok dále. Letos na pařížském předměstí zprovozní nejmodernější komerční kancelářský komplex, který má shromáždit tolik sluneční energie, aby mohl sdílet její přebytek.

Technologický park Walqa ve španělské Huesce je zasazen v pyrenejském údolí a řadí se mezi nový typ komplexů, které přímo na místě vyrábějí vlastní obnovitelnou energii potřebnou k napájení svého provozu. V současné době funguje v parku Walqa dvanáct kancelářských budov a plánuje se výstavba dalších čtyřiceti.

Co dělají tyto budovy s přebytkovou energií? Posílají ji do rozvodné sítě. V budoucnu to budou dělat miliony budov.

IBM a další globální společnosti už na tento trh vstupují. A chystají se upravit rozvodné sítě tak, aby sdílení energie bylo možné. Společnosti Centerpoint Utility v texaském Houstonu, Xcel Utility v coloradském Boulderu a Sempra a Southern ConEdison v Kalifornii pokládají letos první části sítě Smart Grid, která propojí tisíce budov.

Kouzlo zelených hypoték

Klíčovou roli při financování tohoto nového sektoru sehraje hypoteční bankovnictví. Zelené hypotéky jsou založeny na myšlence, že v éře rostoucích energetických nákladů má smysl poskytnout vyšší úvěr (nebo snížit úrokové sazby) s cílem stimulovat energeticky účinná zlepšení. Dlouhodobě uspořených peněz za spotřebu energie pak lze využít k dalším zlepšením. Úspora energie rovněž znamená více dostupných prostředků na platbu měsíčních hypotečních splátek.

Zatímco evropských bank nabízejících zelené hypotéky je stále málo, americké banky si při jejich zavádění počínají agresivněji. Hypoteční divize společnosti Citigroup nabízela v roce 2007 u energeticky účinných hypoték slevu na vstupních poplatcích ve výši 1000 dolarů. Bank of America zavedla energetickou kreditní hypotéku, která nabízí tisícidolarovou slevu na vstupních poplatcích u nových domů, jež splňují standardy energetické účinnosti vládního programu Energy Star. Hypoteční bankéři věří, že zelené budovy budou mít v příštích letech vyšší prodejní cenu, neboť kupci se budou snažit o úspory v energetických nákladů.

Nepřízeň jako příležitost

Protože dnes klimatické změny ohrožují budoucnost lidstva a na obzoru se rýsují rekordní ceny ropy, je naprosto nezbytné, aby Evropa uzavřela soutěživé partnerství se stavebním, realitním a hypotečním sektorem. Cílem je dosáhnout daňových slev, pobídek a dalších programů v měřítku, které umožní rychlý přechod do éry třetí průmyslové revoluce.

Řešení trojí výzvy v podobě klimatických změn, rostoucích cen ropy a ochabujícího trhu stavebních prací je pro unii prioritou. Musíme přemýšlet, jak proměnit nepřízeň v příležitost. Začíná to výstavbou nové generace "budov fungujících jako elektrárny", které zužitkují obrovské zásoby obnovitelné energie.

Autor je předsedou washingtonské Nadace pro ekonomické trendy
AUTOR: Jeremy Rifkin
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí