zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nový zákon pomůže rozhýbat zelené teplo

22.04.2008
Energie
Nový zákon pomůže rozhýbat zelené teplo

Nový zákon o podpoře zeleného tepla podle ekologických organizací pomůže na svět tisícům výtopen na biomasu, solárních kolektorů a podobných projektů, a srazí tak exhalace skleníkových plynů i dovoz zemního plynu. Calla a Hnutí DUHA dnes představily plán legislativy, kterou budou v příštích měsících prosazovat [1].

Ekologické organizace zároveň publikovaly studii, jež shrnuje podrobné kalkulace, kolik tepla lze v České republice rozumně vyrábět z obnovitelných zdrojů [2]. Potenciál podle ní činí 171 petajoulů, tj. asi polovinu současné spotřeby tepla a více, než činí kompletní spotřeba dováženého zemního plynu na vytápění [3].

Přitom však nedávno publikovaná studie Hnutí DUHA zjistila, že energetickou náročnost českých budov lze oproti současné spotřebě snížit asi o 60 procent [4]. Potom by zelené zdroje snadno pokryly prakticky veškeré vytápění.

Už v roce 2020 česká ekonomika podle studie může využívat asi 177 petajoulů obnovitelných zdrojů, většinou právě k vytápění nebo ohřívání vody [5]. Je to asi 16–18 procent současné spotřeby energie. Proto Calla a Hnutí DUHA namítají, že třináctiprocentní cíl, který pro zemi navrhla Evropská komise, je zbytečně podhodnocený a zpomalí rozvoj nového technologického odvětví.

Kompletní potenciál zelené energie odpovídá více než čtvrtině veškeré české spotřeby energetických surovin [6].

 


Nový zákon by podle ekologických organizací měl spočívat v pevně a na dostatečně dlouhou dobu stanoveném příplatku ke každému gigajoulu vyrobeného tepla. Vztahoval by se na obecní či podnikové výtopny, kotelny pro bytové domy a podobné zdroje. Zároveň by stát měl zřídit grantový program, který s nákupem solárních kolektorů, kotlů na biomasu nebo účinných tepelných čerpadel pomůže domácnostem v rodinným domcích. Rozpočet musí činit aspoň miliardu korun ročně.

Zákon o obnovitelných zdrojích z roku 2005 rozhýbal výrobu zelené elektřiny – větrné nebo solární elektrárny a podobně. Ale velkou část možností k výrobě čisté energie u nás tvoří vytápění budov a ohřívání vody. Pro něj obdobná legislativa dosud chybí.

Edvard Sequens z Cally řekl:

„Ve využití slunečního tepla na jednoho člověka jsme sotva na čtvrtině průměru Evropské unie a biomasy pro teplo využíváme sedmkrát méně než sousední Rakousko. Přitom existuje řada dobrých důvodů, proč podporovat rychlý nárůst počtu solárních systémů, kotlů i větších výtopen na biomasu případně bioplynu k vytápění. Chce to ale dlouhodobý systém.“

Martin Mikeska z Hnutí DUHA řekl:

„Nový zákon by doslova rozhýbal odvětví a pomohl na svět tisícům výtopen na biomasu, solárních kolektorů a podobných projektů. Srazí tak exhalace skleníkových plynů i dovoz zemního plynu z Ruska. Zelené teplo je velká nevyužitá příležitost. Podle podrobných propočtů, které experti udělali, rozumně může pokrýt asi polovinu současné spotřeby paliv na vytápění.“

Kontakt:      

Edvard Sequens, Calla, telefon 602 282 399, email edvard.sequens@calla.cz

Martin Mikeska, Hnutí DUHA, telefon 603 780 670, email martin.mikeska@hnutiduha.cz

 

Poznámky:

[1] Koncepci nového zákona shrnuje informační list, který je ke stažení na www.hnutiduha.cz/publikace/zakon_zelenem_teple.pdf

[2] Padesátistránkovou studii zpracovala Asociace pro využití obnovitelných zdrojů energie: Motlík, J.: Čisté teplo: příležitost leží ladem. Potenciál výroby tepla z obnovitelných zdrojů energie, Calla–Hnutí DUHA, duben 2008. Je ke stažení na: www.hnutiduha.cz/publikace/obnovitelne_zdroje_tepla.pdf

[3] Číslo i podíl jsou vypočteny v takzvané konečné spotřebě energie, tj. množství, které opravdu přímo využijí spotřebitelé. Spotřeba zemního plynu na vytápění v roce 2006 činila 162 petajoulů.

[4] Podrobnosti v tiskové zprávě: www.hnutiduha.cz/index.php?cat=zpravy&id=589

[5] Na teplo připadá 60 % (106 petajoulů) z celkem propočtených 177 petajoulů konečné energie pro rok 2020. Zbývajících 40 % tvoří elektřina a motorová biopaliva.

[6] Kompletní možnosti jsou vypočteny podle tzv. primárních energetických zdrojů, tedy energetického potenciálu surovin ještě před zpracováním v elektrárně nebo teplárně. Celkový potenciál obnovitelných zdrojů činí 498 petajoulů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí