zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

22.04.2008
Obecné
Krátce - různé

Ministerstvo školství poprvé zruší soukromou vysokou školu. O odejmutí státního souhlasu Pražskému technologickému institutu rozhodne do dvou týdnů. Ministerstvo to sdělilo včera. Uvedlo, že vedení školy by mělo splnit svůj slib a zajistit jinou vysokou školu svým 76 bývalým studentům. Škola už loni nezískala akreditaci jediného studijního programu Inženýrská ekologie, který vyučovala. Komise akreditaci neudělila mimo jiné proto, že škole chyběli kvalitní učitelé.

První "organic" čili "bio" destiláty začala na českém trhu nabízet britská firma Organic Spirits Company. "Nikoho nenabádáme k opíjení. Naopak. Destiláty v přiměřeném množství člověku prospívají, zlepšují jeho náladu. A biodestiláty jsou pro tento účel ještě vhodnější, protože jednak se při jejich výrobě neničí životní prostředí a jednak mají výrazně jemnější chuť," řekla Martina Tomanová z firmy Biosféra, která bio- destiláty z Británie do Česka dováží.

Americký prezident George W. Bush, který až dosud rázně odmítal, aby USA přijímaly jakékoli závazky na snižování emisí skleníkových plynů, se včera vyslovil pro zastavení růstu emisí oxidu uhličitého své země v roce 2025. Bush je především pro omezení emisí elektráren. Jeho návrhy se nicméně setkaly s okamžitou kritikou demokratů i ekologů.

Šternberská radnice zvažuje vybudování podzemních kontejnerů. „Chtěli bychom tyto podzemní nádoby mít hlavně v centru, kam by se z hlediska estetického hodily, a také v místech, kde jsou největší znečišťovatelé, a to jsou především sídliště,“ vysvětluje starosta Šternberka Jaromír Sedlák (ODS). „Předběžná cena takových podzemních kontejnerů za jedno separační místo se pohybuje kolem 600 až 800 tisíc korun,“ dodává Sedlák. Na měsíce květen a červen je naplánován doplňkový svoz komunálního odpadu. Ten bude zaměřen především na sídliště. Komunální odpad se bude odvážet dvakrát týdně. Ve Šternberku funguje přibližně 23 separačních míst, zastupitelstvo zvažuje jejich rozšíření.

Automatizace, energetická efektivita, ochrana klimatu a technologie budoucnosti budou letos těžištěm hannoverského veletrhu Hannover Messe, který je největším technologickým veletrhem světa. V neděli večer veletrh zahájila německá kancléřka Angela Merkelová. Od pondělí do pátku představí na výstavišti v dolnosaské metropoli Hannoveru své inovace téměř 5100 vystavovatelů z 62 zemí. Z České republiky se přihlásilo 40 firem, mezi nimi například žďárský Žďas, Kovosvit Sezimovo Ústí nebo uherskohradišťský Mesit. Oficiální partnerskou zemí veletrhu je letos technologická velmoc Japonsko.

Článek pracovnice střediska AOPK Liberec Jany Šedlbauerové, který blíže seznamuje žadatele o podporu z OPŽP s možnostmi využití tohoto programu při čerpání dotací v lesním hospodářství, vyjde v květnovém čísle časopisu Lesnická práce.
Vy si jej můžete stáhnout již nyní zde: http://www.liberec.ochranaprirody.cz/index.php?cmd=page&id=4194&lang=cs

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí