zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Městské lesy v Brně přejdou na ekologické hospodaření

24.04.2008
Les
Městské lesy v Brně přejdou na ekologické hospodaření

Městská firma Lesy města Brna postupně přejde na ekologický způsob hospodaření. Chce získat certifikát FSC, který potvrzuje, že v lese, odkud dřevo pochází, se hospodaří šetrně k životnímu prostředí. Umožňuje také kmeny prodávat za vyšší cenu, řekl ČTK náměstek primátora Martin Ander.

Společnost, která chce certifikát získat, musí splnit přísné podmínky a hospodařit podle přesně daného manuálu. "Jsou tam takové záležitosti, které se týkají přibližování se přirozené druhové skladbě, využívání přirozeného zmlazování lesa, neodvážení veškerého vytěženého dřeva z lesa tak, aby se v lese uchovávaly živiny, a podobně," řekl Ander. Zakázáno je také mýcení celistvých ploch, používání postřiků a hnojiv. V lese se naopak ponechávají takzvané doupné stromy, které slouží jako hnízdiště ptáků.

Přecházet na ekologické hospodaření nebude městská firma naráz, ale ve svých lesích ho bude zavádět postupně. "Tak abychom v dohledné době mohli dojít k tomu, že městské lesy získají tento certifikát FSC a budou moci také dřevo lépe na trhu prodávat," řekl Ander.

Lesy města Brna spravují více než 8000 hektarů lesa a jsou největším správcem obecních lesů v ČR. V roce 2006 firma vytěžila téměř 50.000 metrů krychlových dřeva, převážně z jehličnatých stromů.

Zdroj: http://www.agris.cz/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí