zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vytápění v moderním hávu

24.04.2008
Energie
Vytápění, zateplení
Vytápění v moderním hávu
Jak úsporně a ekologicky topit? To zajímá, vzhledem k trvale rostoucím cenám energií, stále více lidí. Řada domácností se od zemního plynu vrací k levným palivům a hledá další alternativní zdroje tepla. Jako nejúspornější variantu hodnotí odborníci takzvanou pyrolýzu, při které dochází ke zplyňování dřeva. Trendu se chytila značka Dakon, která na veletrhu představila litinové teplovodní kotle Dakon Damat Pyro G a ocelové kotle KP Pyro.

Kotle jsou konstruovány pro spalování dřevěných polen o délce až 680 milimetrů, do maximální vlhkosti dřeva 20 procent. Spalováním dřeva se dosáhne vyšší účinnosti vytápění, při kterém vzniká minimum popela. Zároveň se díky dostatečně velké přikládací komoře nemusí obyvatelé domu kotli tolik věnovat. Protože pyrolytické spalování je ekologické, mohou domácnosti do konce letošního roku požádat Státní fond životního prostředí o finanční podporu.

Úsporu energie zaručí i plynové kondenzační kotle nové generace Cerapur, které vyrábí Junkers. Díky elektronické jednotce Bosch Heatronic 3. generace běží cirkulační čerpadlo pro vytápění jen v případě skutečné potřeby. Řada CerapurComfort je pak díky elektronicky řízenému čerpadlu s proměnnou charakteristikou ještě úspornější než základní provedení. Nižší je rovněž pohotovostní spotřeba.

Levné a přitom ekologické vytápění zaručí i nová tepelná čerpadla Buderus Logatherm, které dokáží získat až 75 procent energie pro vytápění ze země. Znamená to, že získávají z jednoho kilowattu elektrické energie až 4,8 kilowattu energie použitelné pro vytápění nebo ohřev teplé vody.

Značky Dakon, Junkers a Buderus patří od loňského roku pod mezinárodní koncern Bosch Thermotechnik. Ten zůstává, při loňském obratu 2,8 miliardy euro, vedoucím hráčem na evropském trhu tepelných produktů. Kvůli loňskému oslabení na německém trhu tepelných technologií však tradiční německá firma dnes prodává až 69 procent své produkce mimo území Německa. Od letošního ledna se krnovská továrna BBT Thermotechnology (bývalý Dakon) přejmenovala na Bosch Termotechnika, aby bylo pro zákazníky více patrné, že patří do skupiny Bosch. Jan Záluský
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí