zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Role stromů ve snižování prašnosti

30.04.2008
Obecné
Ovzduší
Příroda
Les
Role stromů ve snižování prašnosti
Vysazování stromů ve městech může snížit znečištění ovzduší drobnými časticemi prachu až o čtvrtinu. Konstatuje to studie, na kterou upozorňuje únorové vydání ekologického zpravodaje Evropské komise..

Jemný, téměř neviditelný prach je podle posledních  poznatků pro lidské zdraví velmi nebezpečný. Vniká hluboko do dýchacího ústrojí a mohou se na něj vázat i rakovinotvorné látky. Do ovzduší se prach dostává například z výfuků aut nebo z komínů továren. Vysoké koncentrace prachu jsou například na Ostravsku nebo v Praze a Brně, ale kvůli topení uhlím i v mnoha malých obcích.

"Klíčová role stromů pro kvalitu ovzduší ve městech je známa už dávno. Dosud ale nebxla prozkoumána jejich schopnost pohlcovat také prachové mikročástice," komentoval expertní zprávu Martin Skalský z ekologického sdružení Arnika. Studie prokázala, že stromy dokáží prach zachycovat na povrchu svých listů či jehlic.

Vědci zkoumali schopnosti stromů pohlcovat částice menší než deset mikrometrů ve skotském Glasgowě a v  městech Birmingham, Wolverhamptom a Coventry.

Výzkumníci vytvořili také statistický model, který ukázal, jak by se snížila koncentrace prachu, kdyby se vysadily další stromy. Znečištění by přitom mohlo klesnout o 7 až 26 %.

Pokud by se např.. v kraji West Midlands rozšířily oblasti osázené stromy ze současných 3,7 procent na 16,5 %  rozlohy, koncentrace drobného prachu by se snížily o 19 %. Rozšíření zelených ploch až na teroretické max. 54 % by vedlo k 26procentnímu poklesu. To by znamenalo, že by v ovzduší bylo každý rok o 200 tun prachových mikročástic méně.

ZDROJ: www.aktualne.centrum.cz, kráceno, upraveno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí