zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministerstvo: účast veřejnosti nežádoucí?

28.04.2008
Obecné
Ministerstvo: účast veřejnosti nežádoucí?

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) má v otázce zapojování veřejnosti jasno: nebude dělat ani o píď víc, než musí. Alespoň tak se postavilo k otázce kvalitnějšího zapojení odborné veřejnosti do přípravy zásadního nástroje územního plánování -- Politiky územního rozvoje. Tento postoj zastává navzdory tomu, že např. podle názoru Daniela Trnky z Ministerstva vnitra 1) "veřejnost nemá dostatečnou možnost zásahu do přípravy tohoto materiálu."2)

"Myslíme si, že přístup MMR je neodpovídá představě otevřeného úřadu. Nejen že odmítá racionální diskusi, ale před nedávnem ještě nechtělo zveřejnit ani samotný návrh Politiky," podotýká k tomu Vendula Povolná, právnička Ekologického právního servisu, který s několika dalšími nevládními organizacemi požádal Ministerstvo vnitra o vyjádření k otázce zapojení veřejnosti do přípravy Politiky. "Návrh už sice na webu3) visí a lidé mohou zasílat svoje podněty, ale je to pořád minimum. Vždyť jen málokdo o přípravě Politiky ví a přitom její návrh obsahuje kontroverzní stavby, jako je jihomoravská R2, jaderné elektrárny nebo úložiště jaderného odpadu," dodává Povolná.

Proč se Ministerstvo vnitra domnívá, že by občané měli mít možnost vyjádřit se k Politice včas? "Vyplývá to jednak z Aarhuské úmluvy směrnic Evropského společenství, které kladou na brzké zapojení veřejnosti velký důraz", uvažuje Povolná. Navíc vláda schválila návrh metodiky pro zapojování veřejnosti, která se nyní o! věřuje v praxi.4) Vyplývá z ní, že by se veřejnost měla účastnit přípravy strategických dokumentů jako je Politika od samého počátku. Právě Politika je ideálním materiálem, na kterém se může účinnost metodiky ověřit, je škoda, že naše ministerstvo není ochotné jednat alespoň s odbornou veřejností.

MMR však nevidí důvod, proč by mělo s veřejností spolupracovat. Stavební zákon ho k ničemu takovému nenutí. Podle něj bude postačovat, když se zveřejní až finální návrh Politiky. MMR má pravdu -- každý bude moci zaslat připomínku, ale velkým problémem zůstává, že jejich zapracování do hotového dokumentu bude velmi problematické. "Netvrdíme, že by postup MMR byl v rozporu se zákonem. V každém případě ale má MMR k dispozici mnoho ověřených způsobů komunikace s veřejností,5) přesto je nijak nevyužilo," uzavírá Povolná.
Kontakt:
Mgr. Vendula Povolná, Ekologický právní servis, tel. 775 154 088
1) Odbor reformy regulace a kvality veřejné správy, www.mvcr.cz
2) Z od! povědi Ing. Daniela trnky, ředitele odboru reformy regulace a ! kvality veřejné správy.
3) Pracovní verze návrhu PÚR dostupný: www.mmr.cz
4) Podrobnosti o zapojování veřejnosti do přípravy strategických vládních dokumentů viz: www.mvcr.cz
5) Podrobně je rozpracována otázka účasti veřejnosti v procesu územního plánování např. v publikaci Ústavu územního rozvoje (organizační složka státu řízená MMR). Metodika dostupná na: www.uur.cz

Kontaktní osoba: Vendula Povolná
Telefon: 775154088
E-mail: vendula.povolna@eps.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí