zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

BBC razí etickou módu

28.04.2008
Obecné
BBC razí etickou módu
Stále více lidí zajímá, odkud pochází oblečení, kterým si plní své šatníky a za jakých podmínek bylo vyrobeno. Britská BBC proto vyslyšela poptávku spotřebitelů po "etické módě" a spustila nový internetový magazín, který na takové otázky odpovídá. Jmenuje se příznačně Thread (Nit).

Podle BBC se totiž celá třetina mladých lidí ve Velké Británii zajímá o to, jak jít s dobou a zároveň kupovat oblečení vyrobené za spravedlivou cenu a bez velkého dopadu na životní prostředí.

Nový magazín proto radí, jak sloučit svůj šatník s pravidly ekologické a etické módy. Komu by snad připadal takový styl nudný, toho přesvědčí magazín o opaku. Fantazii se meze nekladou, nové oblečení se nemusí jen kupovat. Stačí si vlastnoručně upravit dosavadní oblečení nebo ho vyměňovat s přáteli. Taková je filozofie magazínu.

Thread poukazuje i na nelidské podmínky, ve kterých se oblečení v zemích třetího světa vyrábí. Šest mladých módních nadšenců zažilo stejné podmínky, jakým jsou vystaveni dělníci textilních továren v Indii. To vše pod hledáčkem kamery. První část čtyřdílné reality show "Krev, pot a trička" odvysílala BBC včera večer.

Projekt BBC chce především informovat a inspirovat mladé spotřebitele. Zároveň jim dokázat, že ekologie může být i zábava. Kromě zábavy si mají rovněž uvědomit opravdovou cenu levného oblečení dováženého z asijských dílen.

Do Čech tento trend vstupuje pomalu, přestože i u nás celá řada módních řetězců vychází uvědomělým spotřebitelům vstříc. Zboží z ekologičtější, organické bavlny, nabízí v Česku řetězce H&M, C&A, Marks&Spencer nebo prodejny Jackpot a Cottonfield. Ze stejného materiálu navrhl jednu kolekci i Levi's. V Česku působí i několik tzv. fair trade obchodů nabízejících zboží, které je prodáváno za "férovou" cenu pro jeho výrobce. Do povědomí českých spotřebitelů si ale takové produkty svou cestu teprve razí.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí