zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministerstvo nadměrný hluk nezajímá

29.04.2008
Hluk
Hluk
Ministerstvo nadměrný hluk nezajímá

BRNO - Zpracování tzv. Strategických hlukových map je v Jihomoravském kraji zaměřeno nejenom na aglomeraci Brna, ale také na další aglomerace, hlavní silniční a železniční dopravní trasy a důležitá letiště.

Je zde přímá návaznost na plánované finanční toky z EU a oblasti NUTS II - jihovýchod, tedy území Jihomoravského kraje a kraje Vysočina. Jak řekl na tiskové konferenci místopředseda komise životního prostředí Rady Jihomoravského kraje Jan Satoria (KSČM), termín pro komplexní vypracování hlukových map byl stanoven pro země EU nejpozději do konce června 2007 s tím, že se předpokládala jejich aktualizace do pěti let od jejich prvního pořízení. Ministerstvo zdravotnictví ČR porušilo své zákonné povinnosti, když hlukové mapy nevypracovalo a nezveřejnilo v závazných termínech, prohlásil Satoria. Podle něj podklady, které ministerstvo dodalo opožděně kraji, jsou neúplné a jedná se o možnosti, zda se ponechají v této podobě, nebo bude zadáno zapracování celého území. Do výběrového řízení se přihlásily pouze dvě firmy.

Přitom počet stížností, hlavně obyvatel Brna a Znojma, na nadměrný hluk zejména z dopravy neustále narůstá. V Blansku, Hodoníně a Vyškově je monitorován nárůst hlukového zatížení zejména průmyslovou činností a umisťováním provozoven do bezprostřední blízkosti obytných zón, nebo přímo v nich. Varovné jsou výsledky několikaletého 24hodinového měření hlukové situace KHS v Brně v obytné zástavbě podél ulice Merhautovy a ve Znojmě podél ulice Rooseveltovy. Ze závěrů více než desetiletého monitorování 19 českých měst je zřejmá závislost charakterizující zdravotní postižení obyvatel hlukovou zátěží. V ČR je legislativně ošetřena zátěž životního prostředí hlukem zákonem o ochraně veřejného zdraví a nařízením vlády. Spíše než vypracování Strategických hlukových map se ministerstvo zdravotnictví pod vedením ministra Julínka věnuje lukrativnějším záležitostem, počínaje rušením nemocnic, např. Úrazové nemocnice v Brně, včetně fakultních, jejich převáděním na výdělečné společnosti, privatizaci pojišťoven, obhajování lékařských poplatků, úpravě cen léků a mnoha jiným 'taškařicím', upozornil Satoria.

Zdroj: Haló noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí