zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Studie posoudí znečištění ovzduší ve středních Čechách

29.04.2008
Ovzduší
Studie posoudí znečištění ovzduší ve středních Čechách

PRAHA - Středočeský kraj si nechal zpracovat studii, která má určit místa s největším znečištěním ovzduší v regionu. Odborníci z Masarykovy univerzity v Brně již provedli na vytypovaných místech měření a výsledky se nyní analyzují. Kraj bude poté zkoumat, jak situaci zlepšit, řekl ČTK hejtmanův náměstek pro životní prostředí Vilém Žák.

Pořízení studie vyjdena dva miliony korun, část peněz hejtmanství získalo od dárců z řadnejvětších znečišťovatelů v regionu. "V této chvíli jsou všechny odběrydokončeny a probíhá analýza dat, dopočítávání výsledků. Předpokládám,že tak do měsíce budeme mít výsledky na stole a pak se s nimi začnepracovat," uvedl Žák.

Experti odhalí nejvíceznečištěná místa a poté budou zjišťovat, zda jde o starou ekologickouzátěž, nebo o produkt z aktuálně provozovaných zdrojů. "Ten průzkum setýká organických polutantů, které se normálně v ovzduší nezjišťují, toje dost unikátní průzkum. V takovém rozsahu na území středních Čechhistoricky nikdy dělán nebyl," upozornil náměstek.

K hlavnímznečišťovatelům ovzduší ve středních Čechách patří podle ekologůneratovická chemička Spolana či elektrárna Mělník patřící společnostiČEZ.

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí