zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

S teplem začalo rojení kůrovce, lesníci jsou v plné pohotovosti

03.05.2008
Les
S teplem začalo rojení kůrovce, lesníci jsou v plné pohotovosti

S příchodem teplého počasí začalo v těchto dnech rojení nebezpečného škůdce kůrovce a lesům tak hrozí kalamita. Lesníci jsou proto v plné pohotovosti a jsou připraveni kůrovce při prvním rojení zachytit do lapáků a lapačů. ČTK to dnes řekl vedoucí odboru lesního hospodářství a ochrany lesa státního podniku Lesy České republiky (LČR) Ladislav Půlpán. LČR patří asi polovina lesů v zemi.

Množství kůrovců připravených pro jarní rojení je podle odhadů lesníků na úrovni poloviny 90. let, kdy Česko zasáhla poslední velká kůrovcová kalamita. K očekávanému přemnožení kůrovce, který dokáže zničit celé smrkové porosty, přispěly zejména menší srážky a nadprůměrné teploty v posledních dvou letech.

Státní lesy zatím nasadily do boje s kůrovcem kolem 40.000 feromonových lapačů a asi 100.000 lapáků v podobě předem pokácených stromů. "Nyní kontrolujeme lapáky a čekáme, až je kůrovec naplní. Pak budeme kácet další. Celkem by letos mohlo být položeno až 200.000 lapáků," řekl Půlpán. Rojení kůrovce dosud brzdilo chladnější počasí a začalo tak proti loňsku asi o dva týdny později. Pokud by přišla velká tepla, kůrovec podle lesníků dvoutýdenní skluz snadno dožene. Rojit se začíná při teplotách kolem 20 stupňů Celsia.

Pro boj s kůrovcem je důležité zachytit jej do lapáků a lapačů právě při prvním rojení, protože v dalších generacích se množí geometrickou řadou. V nižších polohách se kůrovec během roku dokáže rozmnožit ve dvou až třech generacích, na horách v jedné až dvou.

Nejvíce ohrožené jsou podle Půlpána lesy na severní Moravě. "Jde o suchou oblast a také se tam rozšiřuje druh lýkožrouta severského, jehož tlumení je obtížné," řekl. Roční náklady na likvidaci kůrovce se u Lesů ČR pohybují v desítkách milionů korun, při přemnožení jsou částky několikanásobně vyšší.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
22
4. 2021
22.4-16.5.2021 - Festival, slavnost
Brno a okolí
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí