zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čtrnáctý ročník soutěže Máme rádi přírodu skončil rekordem

06.05.2008
Příroda
Čtrnáctý ročník soutěže Máme rádi přírodu skončil rekordem

Hnutí Brontosaurus ocenilo vítěze 14. ročníku výtvarné, literární a fotografické soutěže Máme rádi přírodu. Slavnostní vyhlášení výsledků a zahájení výstavy z nejlepších prací proběhlo odpoledne 1. května v Hodoníně. Přes padesát oceněných prací vybírala komise letos z rekordních 2 500 děl od dětí, středoškoláků i mladých dospělých.

Letošní ročník soutěže nesl téma "Tak to ne přátelé. Vezmeme to z druhého konce" a měl upozornit na probatiku konzumní společnosti produkující téměř nekonečné množství odpadu.

"Nejvíce prací přišlo tradičně z mateřských škol" říká hlavní koordinátorka soutěže Ingrid Čejková. "Co však pořadatele překvapilo, byly modely v životní velikosti" dodává.
Děti a mladí lidé ztvárňovali ve svých pracích témata vlivu znečištění a zamoření odpady na přírodu (podtémata Jak vypadá zvířátko, které pije barevnou vodu, Chudák kytička, Les bez života život bez lesa aj.), zabývaly se životními cykly věcí (podtéma Život a konec jedné věci, aj.), hledaly osobní odpovědnost (podtémata Našel jsme na zemi papírek, Když vykouknu z okna ven, Co do přírody nepatří z přírody ven, aj.) či se zabývali budoucností (podtémata Technologie -- bude potřeba člověka, Píše se rok 3001, aj.).

Všechny práce odrážely snahu si s problémem odpadů i konzumu obecně nějak poradit. Někdy objevováním možností, j! ak odpad zpracovat na něco užitečného či pěkného, jindy hledáním cest, jak se ho zbavit či dokonce poukazováním na příčiny problémů v samotném konzumním přístupu společnosti. U malých dětí vítězilo emocionální upozornění: neubližujme svým chováním zvířatům ani rostlinám. Hledání cest jak se s problémy konzumní společnosti a příčinami nejrůznějšího znečištění vypořádat však pro autory nebylo lehké.

Výsledkové listiny a více se o soutěži lze najít na www.brontosaurus.cz a na brdo.brontosaurus.cz.

Soutěž je svou orientací zaměřena na široké spektrum dětí. Více než o samotnou uměleckou stránku děl jde o záměr oslovit děti a mladé lidi s tématy ochrany přírody a životního prostředí. Proto je každému účastníku zasíláno drobné poděkování a inspirační brožurka k zapojení do činnosti ekocenter či dětských organizací zaměřených na volnočasovou ekologickou výchovu.

V přípravě je webová galerie soutěže s možností hlasování, další výstavy, publikování vítězných partií i vydán! í propagačních materiálů s využitím vítězných obrázků.

Kon! takt:

Mgr. Dalimil Toman
vedoucí kanceláře Hnutí Brontosaurus
Hvězdová 10, Brno, 602 00
tel. 544 215 585, mobil: 605 763 112, e-mail: sekce.brdo@seznam.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí