zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidé bojují proti hluku ze silnice

06.05.2008
Protihlukové bariéry
Hluk
Lidé bojují proti hluku ze silnice

Potíže jsou hlavně u silnice z Jablonce na Harrachov

Liberecký kraj - Hluk, prach i výfukové plyny obtěžují obyvatele kolem hlavního tahu z Jablonce nad Nisou na Harrachov a také podél silnice z Železného Brodu na Tanvald. Právě nyní měří například v Desné odborníci hladinu hluku, zda nepřekračuje normy povolené hygieniky.

Hluk obtěžuje především lidi žijící přímo u silnice. A takových domů je nejen v Desné dost. Hlavní tah na hraniční přechod v Harrachově, kudy jezdí i kamiony, totiž vede přímo středem několika obcí a těsně pod okny domů. „Jednali jsme o tomto s Ředitelstvím silnic a dálnic a dohodli jsme se na měření hluku,“ informoval starosta Desné Marek Pieter. Podobné měření proběhlo již v nedaleké Smržovce, kde na několika místech hluk překročil povolené limity. „I u nás to tak patrně bude. Měřili jsme hluk naším přístrojem a vyšlo nám to přes normy,“ podotkl Pieter.

Výsledky testů zatím ředitelství silnic nemá. „Právě tato silnice je v tomto ohledu nejproblematičtější v Libereckém kraji, jelikož vede obydlenou oblastí. Součástí měření bude také návrh, jak problém řešit. Například ve Smržovce budeme letos v několika domech kvůli hluku měnit okna za zvukotěsná,“ vysvětlil Jan Stach z Ředitelství silnic v Liberci.

Další možností jsou například také protihlukové stěny. Ty ale kolem hlavního tahu na Harrachov nejsou na mnoha místech vůbec možné, protože domy stojí přímo vedle silnice, takže by lidé stěnu měli třeba jen metr od oken bytů.

Protihluková opatření musí majitel vozovky zaplatit sám. Ředitelství silnic v Liberci má do roku 2010 výjimku. „Postupně se snažíme potíže lidí řešit právě třeba výměnami oken, stavbami protihlukových zdí. Každý rok na to vyčleňujeme v rozpočtu určitou částku,“ upozornil Stach. Například letos vymění právě ve Smržovce okna na osmi až deseti domech.

„K testům v Desné jsme vytipovali tři obydlené domy. Během měření budou okna zavřená, venku před oknem bude mikrofon snímající hluk a uvnitř záznamové zařízení,“ vysvětlil princip testů starosta Pieter.

Jeho kolega ze Smržovky, starosta Marek Hotovec, bydlí sám u silnice. „Nechali jsme si sami vyměnit původní okna za plastová. Díky tomu se situace podstatně zlepšila. Problém s prachem ale zůstal,“ popsal potíže života kolem frekventované silnice. „Nejhorší rány dělají kamiony v noci, když se mezi druhou a třetí hodinou ráno vracejí prázdné domů,“ dodal Hotovec.

Výsledky měření v Desné budou známé do několika týdnů. „Pokud budou hodnoty nadlimitní, provede Ředitelství silnic potřebné stavební úpravy,“ uvedl Pieter.

Lidé z obcí kolem problematické silnice se snaží s problémy bojovat již několik let. Například uspořádali petici proti tomu, aby tudy vedla kamionová doprava. Podepsalo ji několik tisíc lidí a kolovala i v sousedním Polsku. Příliš vysoká hladina hluku z dopravy ale nebude patrně jen kolem této silnice. Může obtěžovat i obyvatele jiných komunikací, kde jezdí hodně aut. Podle silničářů to mohou být třeba frekventovaná centra větších měst.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí