zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Administrativní budova s nulovými náklady na vytápění

14.05.2008
Energie
Administrativní budova s nulovými náklady na vytápění
Podle projektu budova nebude mít radiátory, teplá voda a elektřina budou dodávané především ze solárních kolektorů.
Maďarské město Fótliget by se mohlo stát místem, kde bude první administrativní budova s nulovými náklady na vytápění ve střední a východní Evropě. Energeticky úsporný objekt, jehož tepelný systém směřuje k nulovým emisím oxidu uhličitého, je společným projektem maďarské firmy Bauland a tamní pobočky společnosti BASF.

Podle projektu budova nebude mít radiátory, teplá voda a elektřina budou dodávané především ze solárních kolektorů. Několik set integrovaných solárních článků a solárních kolektorů instalovaných na budově pokrývá většinu potřeby elektrické energie a teplé vody budovy, a zároveň vytvářejí stín. Nová administrativní budova bude hospodařit s přírodními zdroji mimořádně úsporným způsobem. Realizace tohoto novátorského konceptu administrativní budovy by mohla vést k rozvoji skutečné "zelené" architektury v regionu střední a východní Evropy. Další administrativní a rezidenční budovy by mohly být realizovány s cílem dosáhnout nulové emise oxidu uhličitého a nulových nákladů na vytápění.

PRIORITU MAJÍ OBNOVITELNÉ ZDROJE ENERGIE

Strukturální koncept budovy a její vysoce účinný tepelně izolační systém Neopor, jakož i efektivní spotřeba energie a s tím související nízké emise oxidu uhličitého naznačují, že tuto administrativní budovu bude možné považovat za první skutečně nízkoenergetický objekt v Maďarsku. Její tvůrci se snaží splnit požadavek nulových emisí oxidu uhličitého využíváním obnovitelných zdrojů energie.

Na každém patře této dvoupodlažní budovy s užitnou plochou 400 metrů čtverečních budou prostory pro veřejné služby, a také administrativní prostory pro komunitu rezidenčního parku. Koncepce budovy byla navržená s ohledem na ekonomickou konstrukci a provoz budovy při minimalizaci chodeb, s flexibilně transformovaným vnitřním prostorem s inženýrskými sítěmi a chodbami. Obchody, stravovací zařízení a sklady mohou být umístěny v přízemí, na prvním poschodí mohou být obslužné prostory, pobočka banky, nebo také několik kanceláří s okny orientovanými na sever.

JEDNODUCHÝ TVAR = ENERGETICKY ROZUMNÝ "ZELENÝ" PROVOZ

Jednoduchý kompaktní tvar, mírně šikmá střecha a mimořádně účinný izolační plášť bez tepelných mostů snižují náklady na topení na minimum. Ochrana před letním horkem je řešená rozumně naplánovaným systémem stínění: venkovní lamelové stínění lze nastavit ve směru východ-západ, zelená fasáda a "slunečník ze solárních článků" na jižní straně budovy vylučují přímé sluneční záření v letním období a následné přehřívání. Řešení centrální ventilace využívá systém rekuperace tepla podporované tepelným čerpadlem, což napomáhá udržet příjemné vnitřní klima po celý rok. Systém ekonomickým způsobem využívá filtrovaný, vyčištěný a podle potřeby předehřátý, anebo předchlazený čerstvý vzduch. S pomocí speciálního materiálu Micronal firmy BASF, využívajícího změnu skupenství, lze zvýšit tepelný útlum konstrukce, čímž se zvyšuje i účinnost systému chlazení povrchu.

Nový koncept administrativní budovy se zaměřuje i na úsporné využívání vody jako jednoho z přírodních zdrojů: budou nainstalované vodu šetřící baterie a jiná zařízení. Navíc je zabezpečený i sběr dešťové vody a systém čištění odpadové vody.

OSVĚTLENÍ ZAJISTÍ PŘÍRODA A ÚSPORNÉ LED ZDROJE

Cílem je maximálně využívat přírodní světlo, zdrojem umělého osvětlení budou energeticky úsporné kompaktní žárovky a LED-zdroje. Používat se budou elektrická zařízení s vysokou účinností.

Parkoviště obrácené na jih bude kryté síťovinou, o kterou se zachytí rostliny, které tak zastíní parkující auta. "Zelená střecha" se zahradou, která využívá Luquasorb, produkt BASF, který váže vodu, a superabsorbér, který postupně přivádí vodu ke kořenům rostlin, čímž zlepšuje mikroklima, zadržuje dešťovou vodu a váže i prach.

Inteligentní měřící zařízení v administrativní budově zaznamenávají spotřebu energie a identifikací ztrát a úniků umožní budoucím nájemníkům environmentálně přijatelné využívání budovy. Budova bude sloužit také jako příklad nízkoenergetického řešení, a tím pomůže k rozšíření architektury založené na šetření energie a ochraně životního prostředí.
Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí