zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Elektrárna Tisová zkouší spalovat recyklovaný odpad

12.05.2008
Odpady
Elektrárna Tisová zkouší spalovat recyklovaný odpad

Elektrárna v Tisové na Sokolovsku by se měla stát v Karlovarském kraji jedním ze tří provozů, který bude využívat jako palivo recyklovaný odpad. Nejdříve však musí proběhnout série zkoušek, aby se ověřilo, zda tento druh paliva nebude mít nepříznivý vliv na životní prostředí v okolí elektrárny. Pokud budou všechny provozní testy úspěšné, bude Tisová využívat takzvané tuhé alternativní palivo trvale. Více Jiří Brechličuk. 

Karlovarský kraj, který připravuje koncepci zpracování odpadů, v ní počítá i s možnými spalovnami. Využít by k tomu chtěl například energetické zařízení Sokolovské uhelné ve Vřesové nebo právě Tisovou. ČEZ se této možnosti nebrání, ale o spalování odpadu rozhodnou právě testy.

Starostové z několika obcí z okolí elektrárny jednali s jejím vedením a zástupci kraje o plánovaném spalování odpadu , zásadní stanovisko k záměru zatím nepřijali. Oceňují ale, že jsou o připravovaném projektu hned od počátku informování.

Vliv spalování recyklovaného odpadu na životní prostředí budou prověřovat nezávislé akreditované laboratoře. Měření patrně nějaký čas potrvají a trvalé spalování odpadu bude možné jen tehdy, když ETI splní všechny normy. ETI už od roku 2004 využívá kromě uhlí i biomasu, především dřevní štěpku. Tohoto alternativního paliva loni spálila 41.971 tun, což bylo asi o třetinu více než v roce 2006. Letos by chtěla elektrárna spotřebovat minimálně stejný objem biomasy.

http://www.rozhlas.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí