zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brazílie - ropná velmoc?

22.05.2008
Obecné
Geologie
Brazílie - ropná velmoc?

 

Rio de Janeiro - Nález ropy, který na konci loňského roku oznámila společnost Petrobras, je patrně největší svého druhu za posledních 30 let.V nalezišti Carioca v hlubokých vodách u břehů Brazílie může být možná až 33 miliard barelů ropného ekvivalentu, potenciálně tedy ropy.Petrobras je brazilská státní společnost a nové ložisko objevil spolu se španělským partnerem Repsol-YPF a britskou skupinou BG Group. Lima podle agentury Reuters řekl, že odhady zásob ropy jsou zatím pouze předběžné, ale pokud se potvrdí, bude Carioca zřejmě třetím největším nalezištěm ropy na světě.

Brazílie podle údajů amerického ministerstva energetiky v současné době disponuje prokázanými zásobami rezerv v objemu 11,8 miliardy barelů. Třeba Spojené státy mají prokázané rezervy 21,8 miliardy barelů.

Carioca leží v příbřežní pánvi Santos blízko břehů Ria de Janeiro. Petrobras k informacím státního úřadu prozatím nevydal žádné stanovisko, nicméně akcie firmy začaly prudce kolísat. Nejdříve měly ztráty, které ale po zprávě rychle smazaly. V jednu chvíli pak vykazovaly až šestiprocentní zisk.

Petrobras loni na podzim oznámil také významný nález ropy v nalezišti Tupi, které leží ve stejné pánvi. Předpokládané zásoby ropy tehdy podnik odhadl na osm miliard barelů, takže pokud se potvrdí informace úřadu ANP, Carioca by mohla být téměř pětkrát větší.

Petrobras má v poslední době při hledání zdrojů energie velké štěstí. V únoru například oznámil gigantický nález zemního plynu v nalezišti Jupiter, které leží rovněž v Atlantském oceánu. Petrobras je považován za jednu z nejlépe řízených státních ropných společností na světě a má bohaté zkušenosti hlavně s hlubinnými vrty.

ZDROJ: Fianční noviny, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí