zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Libčany mají strach z další skládky jedů

13.05.2008
Odpady
Libčany mají strach z další skládky jedů

Libčany - Inspekce životního prostředí do areálu bývalé továrny nemohla. Lidé se bojí, aby tady opět nevznikla skládka jedů.

Obec má strach, aby se zdejší tovární areál opět neproměnil v nelegální skládku chemického a jiného nebezpečného odpadu. Už několikrát se u areálu i uvnitř objevila nákladní auta s označením odpady. Co tady dělala, však nikdo neví...

„Lidé už jsou alergičtí, když tady vidí taková auta. Některá zajížděla i dovnitř, ale nevím, jestli tam něco vyložila. Informovali jsme hradecký magistrát a inspekci životního prostředí, slíbily, že věc prošetří. Jak to dopadlo, nevím,“ sdělil nám starosta Libčan Jiří Polák. „Samozřejmě, že máme obavy, aby se neopakovala situce z dubna roku 2006. Nedivte se,“ dodal Polák.

Likvidace stála miliony
Žádnou skládku jedů, která byla v Libčanech objevena předloni, tady totiž nikdo už nechce. Stát, kraj i obec na likvidaci stovek tun chemikálií, které tehdy ohrožovaly okolí, vynaložily miliony. „Na místo jsme vyjeli ještě týž den, kdy jsme podnět obdrželi. Při inspekci byli přítomni také zástupci hradeckého magistrátu, policie a starosta obce Jiří Polák,“ uvedla Jana Samková z královéhradecké inspekce životního prostředí.

Do areálu však vstoupit nemohli. Ten už byl předán do rukou fyzické osoby, Václava Etlíka.

„Zjistili jsme, že areál byl uzamčený a opuštěný. Znali jsme však název společnosti, která měla v areálu s nákladním vozem být. Proto jsme to prověřili. Potvrdilo se nám, že skutečně ten den byly odvezeny určité věci, nikoliv odpady,“ upřesnila Samková. Zjištěné informace předala inspekce krajskému úřadu v Hradci, aby se spojil se správcem konkurzní podstaty. Areál továrny však inspekce hodlá sledovat i nadále.

Zdroj: www.denik.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí