zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové v Jeseníkách objevili rostlinné poklady

18.05.2008
Příroda
Ekologové v Jeseníkách objevili rostlinné poklady

Karlova Studánka - Milovníci flóry mají o důvod víc, proč navštívit Jeseníky. Ochranáři totiž v moravských horách našli nové druhy rostlin. Svůj objev poprvé prezentoval na semináři v Karlově Studánce Jindřich Chlapek ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

„Největším špekem je sklenobýl bezlistý. Je to rarita. Jde o nezelenou vzácnou orchidej, která pět i deset let žije skrytě, sbírá sílu a pak vykvete,“ popsal unikátní rostlinku Chlapek. Tím však jeho výčet vzácných rostlin neskončil. U Vrchovištního potoka objevili odborníci evropsky významný rostlinný druh šikouška zeleného. „On opravdu existuje. Doposud jsme jej nikdy neviděli, jen jsme o něm slyšeli. Jde o mech,“ vysvětlil Chlapek.

K šikouškovi zelenému poznamenal, že jde o rostlinku, která roste na tlejícím dřevě u potoků a je velmi citlivá na změny.

V okolí Bílého Potoka objevili ochranáři i další perličku v podobě jednokvítka velekvětého, který patří k silně ohroženým druhům. Jeseníky jsou bohatší i o vratičku mnohoklanou, která patří ke kriticky ohroženým rostlinám.

Záhadně se v Jeseníkách objevila i Primula rosea. „Jde o himajálský druh prvosenky, který se v Česku jinde nevyskytuje. Objevili jsme ji nad hranicí lesa,“ řekl Chlapek.

O způsobu, jak se prvosenka dostala do Jeseníků, může jen spekulovat. „Třeba někdo přinesl semínko v podrážce boty. Spíš se ale domnívám, že ji sem zasadil člověk, který věděl, co dělá a vybral to nejvhodnější místo,“ dodal ekolog.

Zdroj: Bruntálský a krnovský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí