zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Likvidace lesních kalamit ve východních Čechách

14.05.2008
Les
Likvidace lesních kalamit ve východních Čechách

Pod hrozbou kůrovcové kalamity pokračují ve východních Čechách intenzivní těžby téměř dvou milionů metrů krychlových dřeva zničeného jarními vichřicemi. Tepla totiž mohou ovlivnit rychlý vývoj až několika generací lýkožrouta smrkového, a tak v polohách do šesti set metrů nad mořem mají být těžby ukončeny k poslednímu květnu. Ve vyšších polohách do konce července. Správa Krkonošského národního parku údajně větší problémy s kůrovcem nepředpokládá. Správa parku velmi usilovně monitorovala stav horských lesů, tedy lesů zvláštního určení, po letošních silných vichřicích. To nebyla pouze Emma, ale i Kirsten. V horách tentokrát neudeřily s takovou silou jako v kraji a navíc slabší porosty už loni smetl Kyrill. Jeho následky se podařilo loni touto dobou velice dobře zvládat, takže problematické partie, které mohly spadnout letos, těch mnoho nebylo. 

Vedení správy parku nepředpokládá, že by mohly nastat nějaké větší problémy s kůrovcem, protože nahodilá těžba po Emmě, ta je v řádu deset tisíc kubíků, což je běžný stav po zimě a v současné době je většina dřevní hmoty zpracována.
Navíc rychlé oteplení zdaleka není tak extrémní jako loni. Loňské jaro bylo mnohem teplejší. Také není takové sucho. Navíc ve vrcholových partiích Krkonoš ještě leží téměř metr a půl sněhu, takže tak jako se v nižších polohách obávají vylíhnutí dvou až tří generací lýkožrouta, tady ve vyšších horských partiích bude vývoj kůrovce chladem výrazně zpomalen. V Krkonoších tedy podle lesníků skutečně potíže s kůrovcem nehrozí. Jsou místa, kde se samozřejmě vyskytuje, tak jako v každých horách, nemělo by se ale dít nic dramatického.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí