zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pěstitelé banánů vytáhli do boje. Proti odpadům

14.05.2008
Odpady
Pěstitelé banánů vytáhli do boje. Proti odpadům

San José - Pěstitelé banánů v jižní a střední Americe se přidali k boji proti záplavě plastového odpadu. Začali recyklovat igelitové tašky, jimiž zakrývají banánové plody, píše na svých internetových stránkách National Geographic.

Až dosud přitom pěstování banánů platilo za odvětví, které životnímu prostředí nijak neprospívá. Kvůli plantážím totiž dochází ke kácení deštných pralesů. Rostliny se navíc musí ošetřovat velkým množstvím pesticidů a herbicidů.

Ve snaze ochránit plody před chemickým postřikem pěstitelé tradičně obalují pučící banánové trsy použitými igelitkami. Odhozené tašky pokryté chemickým postřikem pak vítr často zanese k řece nebo k jiným vodním zdrojům, které se chemikáliemi znečistí.

Počáteční nedůvěra okolí

Kostarická univerzita Earth, která vlastní plantáž o rozloze přes 240 hektarů a která ročně vypěstuje kolem 18 milionů kilogramů banánů, se rozhodla igelitové tašky recyklovat.

"Když jsme s recyklací začali, lidé se nám smáli a říkali, že se to tak nemůže dělat," říká Panfilo Tabora, profesor kostarické univerzity, který vede kurzy organického zemědělství.

Postup kostarické univerzity už ale přejímají i jiní pěstitelé v oblasti. Jeden z největších producentů banánů, Dole Food Company, ročně recykluje přibližně 1.900 tun plastu.

Redukce chemických postřiků

Snahy jiho- a středoamerických pěstitelů banánů ale recyklací igelitových tašek nekončí.

Dělníci na plantážích trpí v důsledku hojného používání pesticidů a herbicidů vážnými nemocemi jako například sterilitou a rakovinou. A i s tím chtějí firmy něco dělat.

Michael Besancon, prezident Jihopacifické divize společnosti Whole Foods Market, tvrdí: Snahou společností pěstujících banány by mělo být dosažení udržitelnosti. A to neznamená pouze redukci používání chemikálií, ale i poskytování dobrých mezd a pracovních podmínek farmářům.

"Když zredukujete objem pesticidů, které se dostanou do vodních zdrojů, uděláte velice dobrou věc," řekl Besancon.

http://aktualne.centrum.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí