zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Arnika pořádá přednášku o rtuti a jejích účincích na lidské zdraví

14.05.2008
Chemické látky
Arnika pořádá přednášku o rtuti a jejích účincích na lidské zdraví

PRAHA – O jedné z nejvýznamnějších škodlivin pro životní prostředí bude tuto středu v Arnice mluvit vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů RNDr. Jindřich Petrlík. Přednáška bude zaměřena na hlavní zdroje rtuti a účinky tohoto kovu na lidské zdraví a zvířata. Téma přednášky bylo vybráno s ohledem ke skutečnosti, že v době českého předsednictví EU se rozhodne, zda vznikne globální úmluva o omezování rtuti či nikoliv. Akce začíná ve středu od 18 hodin v knihovně sdružení Arnika na Žižkově (Chlumova 17, Praha 3).

Rtuť se vyskytuje v mnoha přírodních materiálech a složkách biosféry, v současné době je ale její koloběh výrazně ovlivněn lidskou činností. K největším zdrojům úniků rtuti do životního prostředí patří chemický průmysl především výroba hydroxidů a chloru. Dalším významným zdrojem jsou spalovny, ale třeba i krematoria. 

„V České republice patří k největším znečišťovatelům Spolana Neratovice a Spolchemie v Ústí nad Labem. Oba podniky v každé fázi výrobního procesu produkují množství plynných, kapalných i pevných odpadů s obsahem rtuti, které představují velké zatížení životního prostředí,“ řekl RNDr. Jindřich Petrlík.   

Arnika pořádá přednášky s diskusemi na různá témata související s ochranou přírody každou druhou středu v měsíci od 18 hodin ve své žižkovské klubovně (Chlumova 17, Praha 3). Vstup je zdarma, prostory jsou snadno přístupné i pro lidi se zvláštními potřebami (přízemí). V Arnice je k dispozici také knihovna s více než dvěma tisíci knih a publikace o životním prostředí, desítky videokazet a řadou titulů tématických časopisů.

TISKOVÁ zprÁVA sdruŽENÍ arnika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí